Hollande burcuje své příznivce a věří v návrat

- Aktuality autor: var

Prezident François Hollande, který se stal nejméně oblíbenou hlavou Francie za posledních 50 let, se dnes v tradičním novoročním projevu bude především snažit získat větší přízeň obyvatel. Podle jeho blízkých hodlá pojmout "s bojovností a odhodlaností" příštích 12 měsíců, které nejspíše rozhodnou, zda v roce 2017 bude moci usilovat o druhý pětiletý mandát.

Francois Hollande se ještě nevzdává

Francois Hollande se ještě nevzdává,zdroj: Profimedia.cz

Prezident, kterému mnozí vyčítají liknavost, chce slíbit, že bude dynamický. "Vyhrávat umožňuje člověku to, že je ofenzivní. Rok 2015 bude proto jiný: nebudou to stejná témata, stejné souvislosti, blížíme se k roku 2017," tvrdil prezident již o Vánocích.

Podle deníku Le Monde Hollande stále věří ve svou šťastnou hvězdu. "Rozhodl se bít za to, aby se stal znovu kandidátem. A jeho soupeři zápas s ním zdaleka nevyhráli," je přesvědčen prestižní list v narážce na ostrou kritiku na adresu prezidenta, která zaznívá i z jeho vlastního politického tábora.

Nyní by Hollande, nejspíš ale i každý jiný socialistický kandidát, byl v prezidentských volbách vyřazen hned v prvním kole. Podle posledních průzkumů by totiž do druhého rozhodujícího kola postoupila spolu s kandidátem tradiční pravice zástupkyně nacionalistické Národní Fronty Marine Le Penová.

Le Monde ale připomíná, že ještě rok před jeho zvolením v prezidentských volbách v roce 2012 se Hollandeovi kvůli jeho nízké podpoře v průzkumech přezdívalo "Pan tři procenta".

Hollande vstupuje do nového roku s již poněkud lepší popularitou u voličů než tomu bylo před několika týdny. Kladně ho podle nejnovějších průzkumů nyní hodnotí 25 procent obyvatel, zatímco na podzim to bylo jen 13 procent.

Tagy: Francie levice francouzský prezident světová politika

Zdroje: ČTK