Hlubší krize v eurozóně? Nečas by byl pro zvýšení daní

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Pokud by se prohloubila dluhová krize v eurozóně, premiér Petr Nečas by prosazoval rychlejší snižování schodků veřejných financí. Cestou k tomu by mohlo podle něj být dočasné zvýšení nepřímých daní. Nečas to řekl v diskusním pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Podle předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky při prohloubení krize v eurozóně nedává urychlení snižování schodků veřejných financí ekonomický smysl. 

"Ty schodky směrem k vyrovnaným rozpočtům snižovat ještě razantněji, než je teď v konvergenčním plánu, prostě proto, abychom se vyhnuli jakékoliv úvaze, že bychom se mohli stát součástí nějakého dominového efektu, který by postupně do sebe nabíral další země," uvedl Nečas

Podle Sobotky by zrychlení škrtů mělo na ekonomiku negativní vliv. "Nedomnívám se, že by Česká republika byla v hledáčku ratingových agentur v souvislosti s tím, že dojde k řeckému bankrotu," uvedl šéf ČSSD.

Berlička pro další zvyšování DPH?

O případném zvyšování nepřímých daní je Nečas v případě krizového vývoje v eurozóně ochoten diskutovat. Záleželo by na skutečných dopadech krize do české ekonomiky. "Například DPH by nebyla 17,5, ale 19 procentních bodů," uvedl premiér jako příklad. 

Sobotka by naproti tomu podporoval spíše progresi ve zdanění občanů a vyšší zdanění firem. "Zvyšování nepřímých daní, to musíme skutečně odmítnout jako sociální demokracie, protože není možné zase ten problém vlády přenést na výdaje středně- a nízkopříjmových domácností," řekl Sobotka. 

Vládou schválený konvergenční program počítá s deficitem veřejných financí pro příští rok ve výši 3,5 procenta hrubého domácího produktu, pro rok 2013 s deficitem 2,9 procenta HDP a pro rok 2014 s deficitem 1,9 procenta HDP. Pro letošek předpokládá ministerstvo financí deficit 4,2 procenta; loni činil 4,7 procenta HDP.

Vondru neodvolám, trvá na svém Nečas

Nečas také v pořadu řekl, že nevyslyší usnesení sněmovny a neodvolá ministra obrany Alexandra Vondru (ODS). Usnesení prosadila ve sněmovně levice, které to ovšem umožnili koaliční patrneři ODS Věci veřejné a TOP 09. Podle Nečase není pro vládu nijak závazné.

Premiér sice poznamenal, že každý ministr je odvolatelný, sněmovní výzva prosazená KSČM a ČSSD podle něj ale důvodem k Vondrovu odvolání nebude. 

"Na základě tohoto usnesení, které je v rozporu s duchem ústavy a zákony České republiky, samozřejmě nemůže být odvolán jakýkoli člen vlády," prohlásil premiér. Podobné výzvy podle něj patří k parlamentnímu koloritu. 

Vondra nevidí své fatální selhání

Podle opozice by měl Nečas nechat Vondru odvolat kvůli předražené zakázce pro firmu Promopro při českém předsednictví EU. Levice tento požadavek prosadila do sněmovního usnesení na schůzi, kde měl Vondra podezřelou zakázku vysvětlovat. Vládní partneři ODS - TOP 09 a VV - sněmovní jednání o Vondrovi umožnili, i když se ho neúčastnili. 

Vondra ve sněmovně uvedl, že nenašel na organizaci českého předsednictví EU "nějaké fatální selhání". Dílčí nedostatky se podle něho "samozřejmě dají najít vždycky". Vondra při vládní krizi nabídl Nečasovi rezignaci, premiér se za něho ve veřejných vystoupeních ale stavěl.

Tagy: daně vondra

Zdroje: ČTK