Hlavní silnici v Krkonoších zasypala lavina

- Aktuality autor: red

V Libereckém kraji napadlo přes noc okolo 30 centimetrů sněhu. Ve vyšších polohách se vytvořily až půlmetrové návěje. Hlavní krkonošskou silnici I/14 zasypala v Rokytnici nad Jizerou - Vilémově sněhová lavina.

Z prudkého svahu sjela zhruba v 07:30. Nezůstali pod ní žádní lidé a ani vozidla. Komunikace spojuje Vrchlabí s Harrachovem, podaří se ji uvolnit pravděpodobně během dopoledne, řekl operační důstojník semilské policie.


"Okolo vozovek v horských oblastech kraje se nakupily vysoké mantinely a na mnoha úsecích už pluhy neměly sníh kam odhrabovat," dodal provozní náměstek krajské správy silnic Jiří Daníček. Sníh pokrýval ráno i komunikace první třídy. Na mnoha místech blokovaly dopravu kamiony.


Přívaly těžkého sněhu zastavily provoz na železničních tratích na Liberecku. Vlaky nejezdily dnes ráno na lokálních tratích mezi Frýdlantem a Jindřichovicemi pod Smrkem a Raspenovou a Bílým Potokem. České dráhy počítají s obnovením provozu zhruba v 10:00. Kvůli sněhové kalamitě na silnicích nemohly zavést náhradní autobusovou dopravu.


"Na silnicích jsou všechny posypové vozy s pluhy. Na silnicích druhé a třetí třídy jich máme 70 a na silnicích první třídy 22. Přesto jsou všechny komunikace sjízdné pouze se zimní výbavou a řidičům doporučujeme zvýšenou opatrnost," dodal Daníček. Nejvíce starostí nadělalo počasí silničářům v horských oblastech na Jablonecku a na Semilsku, nejméně na rovinatějším Českolipsku.


Podle policistů uvízla v noci na dnešek a dnes ráno auta například v u Rádelského mlýna na rychlostní komunikaci do Liberce, u Bílého Kostela na Liberecku nebo na mezinárodní silnici E65 ve stoupání u Dolánek a Malé Skály. Dopravu na silnici I/13 z Liberce do Frýdlantu zkomplikoval před 07:00 požár sněžné frézy. Vzplála na vrcholu Albrechtického kopce. Dvě auta se ráno srazila ve Lvové na Českolipsku.


"Špatná situace by se zlepšuje. Po 08:00 husté sněžení ustalo," konstatoval Daníček. Teploty v Libereckém kraji se dnes ráno pohybovaly většinou mezi minus jedním až minus třemi stupni.

Zdroje: ČTK