Hladoví muslimové se během ramadánu ohrožují na silnicích

- Aktuality autor: Alina Holušová

Ramadán je vyčerpávající záležitost. Hladoví muslimové bývají k večeru silně nervózní. Několik hodin před západem slunce, kdy věřící smí přerušit půst, jsou proto silnice v muslimských zemích velmi nebezpečné, jak lidé spěchají domů na jídlo. 

Ilustrační snímek

Ilustrační snímek,zdroj: Profimedia.cz

Statistiky dokazují, že nehodovost je v muslimském světě o ramadánu, který letos ve většině zemí začne v sobotu, nejvyšší z celého roku. Dubajská policie představila kampaň, jak učinit silnice bezpečnějšími. Napsaly o tom weby deníků Gulf News a 7DAYS s odvoláním na úterní prohlášení policie.

Během ramadánu drží muslimové od rozbřesku do západu slunce půst. Vzdávají se při něm jídla, pití, kouření i sexu. V odpoledních a večerních hodinách pak řidiči pospíchají, protože na ně čeká iftár, první povolené jídlo po setmění, kterým končí denní půst.

V rámci každoroční kampaně policisté řidičům doporučují, aby se snažili vyhnout řízení v hlavní dopravní špičce, mezi čtvrtou a sedmou hodinou večerní. Nedbalost řidičů je v tomto čase nejvyšší, kuřáci řídí kvůli nedostatku nikotinu agresivněji.

Minulý rok bylo podle plukovníka dopravní policie Dubaje během ramadánu zaznamenáno 166 nehod, které si vyžádaly 15 mrtvých a 156 zraněných. Ve třech hodinách před večeří (od 16 do 19 hodin) bylo způsobeno 28 nehod. V roce 2012 zaznamenali strážníci 190 nehod, v odpolední špičce pak 40 nehod.

Podle dubajské policie byl tedy loni počet nehod v "ramadánové špičce" nižší než v roce 2012. Policisté by v dvoumilionové Dubaji rádi ještě více snížili počty silničních nehod, a proto plánují rozdat řidičům denně dvě hodiny před tradiční hostinou iftár 1200 jídel. Doufají, že díky balíčku s datlemi, vodou a džusem nebudou místní motoristé tolik pospíchat domů na rodinnou večeři.

Tagy: doprava islám ramadán muslimové silnice náboženství dopravní nehody náboženské svátky

Zdroje: ČTK