Hladovějící Ukrajince hrozí smrt. Moskva ji stále nepustila

- Aktuality autor: art

Zajatá ukrajinská pilotka Naďa Savčenková, která v moskevském vězení drží hladovku, je na pokraji smrti. Přestože se o jejím propuštění mluvilo v rámci dojednané mírové dohody, Ukrajinka obviněná v Rusku z podílu na zabití dvou ruských novinářů zůstává ve vězení.

Savčenková už zhubla o 17 kilogramů a její zdravotní stav se prý prudce zhoršuje

Savčenková už zhubla o 17 kilogramů a její zdravotní stav se prý prudce zhoršuje,zdroj: Profimedia.cz

Na její zdravotní stav upozornila Jelena Masjuková, členka rady pro lidská práva při ruském prezidentovi, která zároveň vyzvala ruské úřady, aby Ukrajinku převedly do domácího vězení.

Moskevský soud přitom tento týden prodloužil Savčenkové vazbu až do půlky května. Vězeňská správa tvrdí, že její zdravotní stav je uspokojivý. Žena přitom drží hladovku už dva a půl měsíce.

"Než mi budete oponovat, že Savčenková je zločinec a vrah a že soud vše vyřeší, vzpomeňte na má slova: Naďa Savčenková může umřít v příštích dnech," uvedla Masjuková a úřady varovala, že smrtí Ukrajinky si Rusko nepomůže, vlastně naopak.

"Jestli Savčenková zemře v ruském vězení, stane se na Ukrajině národní hrdinkou, pojmenují po ní jednotku dobrovolníků, letadlo i náměstí v Kyjevě, zatímco Rusko dostane další sankční seznam," dodala v dokumentu aktivistka.

Savčenková zhubla za 76 dnů hladovky o 17 kilogramů a nyní prý odmítá i injekce glukózy, takže se její stav výrazně zhoršil. Masjuková navrhuje, aby se pro Savčenkovou zřídilo domácí vězení třeba na ukrajinském velvyslanectví v Moskvě, nebo v bytě, který by pronajali právníci.

Ruská obžaloba ji viní z toho, že jako členka dobrovolnického praporu na Donbasu nechala z minometů pálit na ruské novináře. Dva z nich přišli o život. Savčenková pak prý přeběhla do Ruska s padělanými doklady jako uprchlice. Ukrajinka ale vše popírá a trvá na tom, že do Ruska rozhodně dobrovolně neodešla.

Přestože je v ruském vězení od loňského června, mezitím se stala v nepřítomnosti ukrajinskou poslankyní za stranu Baťkivščyna, které šéfuje expremiérka Julija Tymošenková.

Tagy: Rusko Ukrajina lidská práva rusko-ukrajinská krize boje na východě Ukrajiny válka na Donbasu

Zdroje: ČTK