Hladiny řek už klesají, škody jdou do desítek milionů

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Hladiny řek, které v minulých dnech ohrožovaly lidská obydlí v severních, středních a východních Čechách, ve čtvrtek klesaly. Odpoledne už nejvyšší povodňový stupeň, tedy ohrožení, platil jen na řece Cidlině v Sánech na Nymbursku.

Na několika dalších místech jsou ještě druhý a první stupeň povodňové aktivity. 

Řeky se vracejí do svých koryt i na severu Čech, který má za sebou ničivé srpnové záplavy, kdy zemřelo pět lidí a škody šly do miliard. Tentokrát se velká voda obešla bez obětí na životech a materiální následky jsou řádově nižší.

Škody jsou v řádu desítek milionů

Počet škod, které klienti nahlásili domácím pojišťovnám po "svatováclavských povodních", vystoupal na tisíc. Jejich celkový objem se blíží stovce milionů korun, vyplynulo z ankety mezi pojišťovnami. 

Další velká voda v krátké době však zanechala stopy na psychice lidí. "Už nemají sílu s vodou bojovat ani chuť znovu a znovu uklízet," řekl Petr Selinger, starosta Pertoltic pod Ralskem v Libereckém kraji, kde voda v minulých dnech zaplavila na dvě desítky objektů včetně obecní knihovny.

Hladina Panenského potoka je podle starosty opět v normálu, o víkendu ale obec čeká velký úklid. "Lidé mají na zahradách tuny naplavenin, které bude třeba odvézt," řekl. Dodal, že povodně v obci způsobily škody za deset milionů korun. 

Musíme koryta vyčistit, aby se situace neopakovala

Obce na Frýdlantsku a Českolipsku postihly záplavy pět týdnů po zmíněné srpnové povodni. Tentokrát napršelo za čtyři dny od 100 do 150 milimetrů srážek, podle hydrometeorologů víc než běžně za celé září.

Tolik vody nedokážou povodí pojmout, navíc jsou koryta potoků a řek zanesená naplaveninami. Selinger uvedl, že je třeba jednat s Povodím Ohře a řeky vyčistit, aby se situace za pár týdnů neopakovala.¨

Liberecký hejtman Stanislav Eichler, který Pertoltice navštívil, dává starostovi postižené obce za pravdu. Uvedl, že chce o situaci jednat s ministrem životního prostředí Pavlem Drobilem. "Dalšímu zaplavení obce se dalo předejít. Kdyby bylo vyčištěno a prohloubeno koryto Panenského potoka, který Pertolticemi protéká, nemuseli nyní obyvatelé žijící u vody opět likvidovat následky povodní," řekl hejtman.

Na Labi voda kulminovala ve středu večer

Povodňová vlna, kterou přinesly několikadenní vydatné deště, opadá rovněž v Ústeckém kraji. Na Labi voda kulminovala v noci na čtvrtek, v Ústí nad Labem ve středu večer dosáhla druhého povodňového stupně. V noci zde Labe dosáhlo 541 centimetrů. Na všech místech v regionu ale hladina klesá, uvádějí weby Povodí Labe a Povodí Ohře. Kvůli záplavě byla neprůjezdná silnice do Dolního Žlebu na Děčínsku. 

Jediný třetí stupeň povodňové aktivity platí ve středočeských Sánech na Nymbursku, kde ráno hladina Cidliny vystoupala na více než 2,5 metru, během noci tam přibylo asi deset centimetrů.

Pracovnice obecního úřadu Ivona Procházková ale již dříve řekla, že domy nejsou ohrožené, jelikož řeka neprotéká přímo vesnicí. Podle hydrometeorologů by hladina Cidliny v Sánech měla klesnout odpoledne nebo večer.

Kritika Evropské komise

Ve středu platil třetí stupeň ve Středočeském kraji také na Mrlině a Labi, nyní je už ale situace klidnější. Ve Vestci na Nymbursku dobrovolníci postavili hráz a zpevňovali ji pytli s pískem. Nejvyšší povodňový stupeň tam mohl být odvolán v noci na čtvrtek kolem 03:00. Podobná situace byla v Brandýse nad Labem.

Se záplavami souvisí i kritika, kterou ve čtvrtek České republice adresovala Evropská komise. Praha totiž Brusel neinformovala, zda sladila své normy s těmi unijními. Pokud se situace nevysvětlí, hrozí jí, že by mohla skončit před evropskou justicí. "Jak ukázaly nedávné události, povodně představují vážné ohrožení lidského zdraví, životního prostředí a hospodářství. Naléhavě proto žádám členské státy, aby co nejdříve předložily požadované právní předpisy," uvedl eurokomisař pro životní prostředí Janez Potočnik.

Tagy: pokles déšť počasí povodně reky

Zdroje: ČTK