Hladiny řek se vrací do normálu, třetí stupeň ohrožuje stále méně míst

- Aktuality autor: red

I přesto, že třetí povodňový stupeň stále ohrožuje některé české kraje, hladina většiny českých řek kulminuje a klesá. Stav ohrožení zůstává na některých místech Labe, Berouky, Cidliny, Mži, Střele a na několika místech v Karlovarském kraji.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Třetí stupeň povodňové aktivity v neděli ve Středočeském kraji platí na dvou místech. Stav ohrožení zůstává na Labi v Mělníku a Cidlině v Sánech. Klesat naopak začala hladina Berounky, na které platí druhý stupeň povodňové aktivity, tedy pohotovost. Druhý povodňový stupeň je na osmi místech v kraji, první na pěti místech vyplývá z aktuálních informací webových stránek Českého hydrometeorologického ústavu. Hladiny řek většinou pomalu klesají.

V noci mírně stoupla hladina Labe v Mělníku, kde dosáhla 577 centimetrů. Starosta Ctirad Mikeš v sobotu řekl, že by řeka měla kulminovat v noci z neděle na pondělí. Podle odhadů by měla dosáhnout k 660 centimetrům. Mělníkem by tak mělo protékat 1800 kubíků vody za vteřinu. Podle Mikeše voda zřejmě ohrozí 12 nemovitostí. "Zbytek města není výrazně ohrožen," uvedl v sobotu Mikeš.

Třetí stupeň i na Berounce

Stav ohrožení platí rovněž na Cidlině v Sánech, kde se hladina řeky přes noc zvýšila o pět centimetrů. Podle modelové předpovědi vodního stavu řeka začne postupně klesat. Třetí povodňový stupeň v sobotu platil i na Berounce, která ovšem ve Zbečně v noci klesla pod hranici 400 centimetrů. V klesajícím trendu by podle předpovědi měla řeka nadále pokračovat.

Druhý povodňový stupeň zůstává na dalších šesti místech v kraji. Na Sázavě v Nespekách a Kácově, Mrlině ve Vestci, Vltavě ve Vraňanech, Jizeře v Bakově nad Jizerou a Labi v Brandýse nad Labem.

První povodňový stupeň platí na pěti místech, a to na Doubravě ve Žlebech, Labi v Nymburku, Sázavě ve Zruči nad Sázavou, Blanici v Louňovicích pod Blaníkem a na Vltavě u vodní nádrže Vrané.

Olomoucký kraj

Na řece Moravě v Moravičanech na Šumpersku i nadále platí druhý povodňový stupeň. Vodohospodáři jej naopak odvolali v nedalekých Lošticích. Odtávající sníh zvedl hladiny řeky také v Raškově a v Lupěné, kde stejně jako v Lošticích platí nyní první stupeň. Voda by však měla i nadále klesat. V neděli to řekla dispečerka Povodí Moravy.

Druhý povodňový stupeň platí v Moravičanech od sobotního rána. "V Moravičanech je setrvalý stav, druhý stupeň bude přetrvávat delší dobu. Způsobuje to teplo a odtávající sníh," uvedla dispečerka. V horních částech toku, které jsou blíže nejvyšším moravskoslezským horám, očekávají odborníci nadále pokles průtoků. Tající sníh by naopak mohl zvýšit hladiny ve spodních částech. Větší problémy by však voda způsobit neměla.

Karlovarský kraj

Už jen v Karlových Varech - Drahovicích platí v neděli ráno v Karlovarském kraji třetí povodňový stupeň. Hladiny všech řek ale klesají. Druhý stupeň zatím platí na Střele v Čichořicích a na Ohři na Skalce u Chebu. Další čtyři místa jsou v kraji na prvním povodňovém stupni.

Voda z rozvodněných řek se vylila na několika místech, nejčastěji ale do luk nebo zahrádkářských kolonií, jako například v Sokolově. V Sokolově také zatopila nižší patra domů v centru města. Hasiči tam od páteční noci stavěli zábrany z písku a vodu přečerpávali zpět do řeky. Podařilo se na poslední chvíli zabránit i zatopení rodinných domův Královském Poříčí, kde hrozila evakuace.

Protože ale v nižších polohách už sníh roztál a podle předpovědi další srážky v kraji nehrozí, hladiny řek by měly postupně klesat do normálu.

Plzeňský kraj

Záplavy v Plzeňském kraji způsobené táním sněhu a dešťovými srážkami v první polovině týdne začínají odeznívat. Třetí povodňový stupeň platí v kraji na třech místech, na Mži ve Stříbře a v Hracholuskách a na Střele v Plasech. Všude ale hladiny řek klesají. Druhý povodňový stupeň je v kraji na třech místech, první na šesti místech, vyplývá z informací povodí.

Největší obavy byly v sobotu z vody tekoucí přes hráz přehrady v Hracholuskách. Od 20:00 tam ale začala hladina i průtok klesat a z večerních 145 kubíků v neděli v 07:00 klesnul průtok už na 127 a nadále klesá. Třetí povodňový stupeň zde ale zřejmě potrvá až do pondělí.

Povodně končí

Pod Hracholusky se v noci soustředila pomoc hasičů. Ti zde museli evakuovat čtyři lidi a ohrožené domy obložit pytli s pískem. Kvůli čerpání vody ale zasahovali na desítkách míst v kraji.

Ve Stříbře už Mže klesá a zřejmě ještě klesne na druhý povodňový stupeň. Podobně i Střela v Plasech míří k druhému povodňovému stupni.

Konci povodní pomohlo i částečné ochlazení v sobotu a hlavně to, že přestalo pršet. Neděle by také měla být beze srážek.

Tagy: záplavy hladina reky kraje

Zdroje: ČTK