Hladiny řek dále klesají, ohrožení už jen ve Strážnici a Lanžhotu

- Aktuality autor: red

Hladiny řek postupně klesají, situace je díky slunečnému počasí bez srážek příznivá. Třetí povodňový stupeň však nadále trvá na Moravě v Lanžhotě a ve Strážnici.

Druhý stupeň je na Moravě u Olomouce, na dolní Dyji a na Loučné u Dašic. Informoval o tom Český hydrometeorologický ústav. 

Stav ohrožení zůstává v Jihomoravském kraji na řece Moravě v Lanžhotě, kde podle ČHMÚ potrvá až do neděle, a ve Strážnici, kde se za několik hodin očekává pokles na druhý stupeň. Třetí stupeň byl do pátku i na Svratce v Židlochovicích, hladina v noci ale výrazně klesla a nyní tam platí pouze stupeň první, tedy bdělost. 

Druhý stupeň povodňové aktivity je hlášen již jen ze dvou míst kraje, a to na Dyji v Ladné a Nových Mlýnech. Stav nebezpečí stále platí v Břeclavi, Hodoníně, Veselí nad Moravou, Kyjově, Bučovicích, Slavkově u Brna, Šlapanicích, Židlochovicích a na Hustopečsku. Největším nebezpečím v regionu jsou však nyní průsaky hrází, a to například na Kyjovce či na odlehčovacím kanále Uherský Ostroh - Veselí nad Moravou a v Hodoníně. Hráze proto zůstávají pod stálým dohledem. 

Ve Zlínském kraji vykazuje povodňovou aktivitu pouze řeka Morava. Na dvojce se drží ve Spytihněvi na Zlínsku, první stupeň platí v Otrokovicích. Hladina však stále klesá. Hasiči čerpají vodu a pomáhají s úklidem v postižených lokalitách. V kraji nadále platí stav nebezpečí, který ve středu vyhlásil hejtman. 

V Olomouci hladina řeky Moravy kulminovala v noci na sobotu, aniž ohrozila obytné oblasti. Od té doby poklesla a nyní podle vodohospodářského serveru vykazuje druhý stupeň povodňové aktivity. Kromě Moravy klesají i ostatní vodní toky v regionu. 

Situace se zlepšila také v Moravskoslezském kraji, podle vodohospodářů je první stupeň povodňové aktivity už jen na Opavě v Děhylově a na Bělé v Mikulovicích. V kraji až do 17. června platí stav nebezpečí vyhlášený kvůli povodním, následným sesuvům půdy a polomům v lesích. Podmáčená půda byla nebo je aktivní na více než 90 místech. V téměř 70 lokalitách kraje se provádějí postřiky proti komárům, další místa mohou přibýt. 

V sobotu na území Česka už stoupala pouze hladina Loučné v Dašicích. kde stále platí druhý stupeň, dotokem se také ještě zvedaly hladiny dolního Labe, ale už klesají. 

Současné povodně, které zasáhly velkou část Moravy a Slezska, si ve středu vyžádaly jednu oběť v Brně a dvě ve Zlínském kraji. V těchto dnech už lidé a firmy odklízejí jejich následky a sčítají škody.

Pojišťovny odhadují, že klienti nahlásí zhruba 18600 škod za celkem 1,45 miliardy korun. Státní podnik Lesy České republiky vyčíslil škody po povodních na Moravě na tocích a lesních cestách asi na půl miliardy korun. Na distribučním zařízení energetické společnosti ČEZ dosud škody dosáhly 19 milionů korun.

Tagy: morava povodně

Zdroje: ČTK