Hladina Vltavy v Praze stoupá, zavřela se vrata na Čertovce

- Aktuality autor: red

Kvůli vysoké hladině Vltavy v Praze byla v pátek po 14:00 uzavřena vrata na Čertovce. Vyklidit se musí také náplavky v Praze 1, 2 a částečně 5. Již dopoledne přestaly plout tři přívozy.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Důvodem jsou vydatné deště a nutná manipulace na Vltavské kaskádě. Vltava tak v hlavním městě v podvečer dosáhne prvního povodňového stupně. Řekl to náměstek primátora Rudolf Blažek (ODS). 

"První povodňový stupeň, bdělost, nepředstavuje žádné ohrožení, ale preventivní opatření, jako je uzavření Čertovky, musí být učiněno, než první povodňový stupeň nastane," uvedl Blažek. 

První povodňový stupeň v Praze nastává při průtoku zhruba 466 metrů krychlových vody za vteřinu. Průtok v Praze by měl ještě v pátek dosáhnout 520 metrů krychlových za sekundu. Podle Petra Berana z magistrátního odboru krizového řízení hladinu Vltavy zvednou zejména deště v povodí Lužnice. Jak dlouho bude první povodňový stupeň v Praze platit, bude záležet na počasí v příštích dnech. 

Kvůli zvýšené hladině Vltavy přestaly plout tři ze šesti přívozů. Cestující nevozí přívoz s označením P1, který spojuje Sedlec se Zámky, nejvytíženější přívoz P2 z Podhoří do Podbaby a linka P6, která pluje z Modřan do Lahoviček.

Uvedl to Štěpán Rusňák z První všeobecné člunovací společnosti. V 17:00 bude také do Smíchovského přístavu odtažena loď pro bezdomovce Hermes. Pro lidi bez přístřeší to ale žádné omezení neznamená, protože se plavidlo v současné době opravuje. Znovu do provozu by se mělo vrátit kolem 23. srpna, dodal Miroslav Šmíd z pražského magistrátu. 

Vrata Čertovky jsou součástí pražských protipovodňových opatření. Před jejich zavřením musí dno Čertovky vyčistit potápěči. Jsou zhruba 23 metrů dlouhá a několik desítek tun těžká. Normálně jsou skryta za nábřežní zdí směrem ke Karlovu mostu. Pohybují se po kolejích pomocí lanového navijáku. Začátek Čertovky na Smíchově se uzavírá pomocí stavidla. Vrata byla vybudována kvůli ochraně Malé Strany a Kampy. 

Metropoli chrání proti velké vodě 18 kilometrů hrazení, z toho pět kilometrů jich je mobilních. Navržena jsou tak, aby ochránila město před povodní takového rozsahu, jako byla ta tisíciletá v roce 2002. I při podobné záplavě by přitom měla zbýt ještě bezpečnostní rezerva 30 centimetrů.

Zdroje: ČTK