Hladina Labe v Německu láme rekordy

- Aktuality autor: Danica Klein

Povodňová vlna na Labi cestou na sever vytváří nové rekordy ve výšce hladiny. V Magdeburgu se 746 centimetry padlo historické maximum a situace je v této metropoli spolkové země Sasko-Anhaltsko napjatá i dnes ráno; řeka zatím klesla o zhruba 20 centimetrů. V sasko-anhaltském okrese Standal se protrhla hráz a do bezpečí se muselo uchýlit více než 1400 lidí.

Rozvodněná Labe

Rozvodněná Labe,zdroj: Getty Images

Hráz ve standalské obci Fischbeck se protrhla kolem půlnoci a průrva je asi padesát metrů široká. Kvůli poškozené hrázi je v pohotovosti sousední Braniborsko, kde nedaleko zemské hranici asi 450 hasičů a dobrovolníků zahájilo stavbu nouzového valu. Úřady touto provizorní hrází chtějí zabránit, aby vodní masa pronikla do řeky Havoly (Havel). 

Braniborské vodočty nadále hlásí stoupající hladinu Labe. Ve městě Wittenberge řeka v neděli večer dosáhla 785 centimetrů, což je historickým maximem. Vodohospodáři předpokládají, že dnes by mohla padnout hranice osmi metrů a v úterý až 8,2 metru. Při ničivých záplavách v roce 2002 dosáhl vodočet ve Wittenberge na značku 734 centimetrů. 

Na kulminaci Labe stále ještě čeká Dolní Sasko. V obci Schnackenburg a ve městě Hitzacker v neděli padly rekordní stavy hladiny. Dnes zde, stejně jako v dalších obcích v okolí, kvůli velké vodě odpadla výuka na mnohých školách. 

Na záplavu se připravuje severoněmecké Šlesvicko-Holštýnsko. V Hohnstorfu vodohospodáři očekávají ve čtvrtek hladinu na 10,15 metru. Doposud nejvyšší zaznamenaný stav vody zde byl 9,88 metru. 

Záplavy v Sasku-Anhaltsku narušily železniční dopravu. Trasa mezi Hannoverem a Berlínem byla v úseku labského mostu u obce Hämerten uzavřena. Výluka se týká i rychlovlaků ICE.

Tagy: Německo Labe hladina povodně 2013

Zdroje: ČTK