Hladina Dunaje v Bratislavě začala po kulminaci klesat

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Po čtvrteční kulminaci na historickém maximu 1034 centimetrů začala v noci na dnešek hladina Dunaje v Bratislavě klesat. Stejně jako v roce 2002 i nyní ničivé povodně slovenskou metropoli výrazněji nezasáhly. Povodňová vlna se přesouvá dále na jih země a do Maďarska.

Dunaj, Bratislava

Dunaj, Bratislava,zdroj: SME

Dunaj byl ráno v Bratislavě na úrovni 1010 centimetrů a dál klesá. Podobný vývoj hlásí hydrologové i z okrajové čtvrti Devín v západní části města, kde byla situace kvůli velké vodě nejvážnější. Oblast je od středy kvůli zatopeným silnicím nepřístupná pro veřejnou dopravu, armáda bude s pomocí nákladních vozů nadále zajišťovat kyvadlovou přepravu lidí. 

Povodňová vlna život většiny Bratislavanů neovlivnila. Úřady nemusely přistoupit ani k hromadné evakuaci obyvatel. Své domovy preventivně opustilo jen několik desítek lidí z nejohrozenějších lokalit. 
Vysoký stav vody, který v Bratislavě překonal jedenáct let starý rekord 991 centimetrů, vyvolal záplavovou turistiku. Navzdory varování úřadů se mnoho lidí snažilo dostat co nejblíže k rozbouřenému Dunaji ve snaze zvěčnit velkou vodu. Vyskytly se prý i pokusy o rozebírání protipovodňových bariér, které byly v metropoli v uplynulých letech vylepšeny.

Přívalu vody čelí také oblasti u Dunaje, které leží níže od Bratislavy a kde stále platí nejvyšší výstraha před povodněmi. V Komárnu se hladina řeky ráno přiblížila k 8,5 metru, tedy k trojnásobku normálu. Hydrologové neočekávají, že Dunaj na jihu země vystoupá na vyšší úroveň než v Bratislavě.

Tagy: povodně 2013 Dunaj

Zdroje: ČTK