Historici asi objevili část praporce svatého Václava

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Historici se domnívají, že na Pražském hradě objevili zbytek praporce svatého Václava. Nález by doplnil Václavovu zbroj. Už několik let historici zkoumají meč, drátěnou košili a přilbici svatého Václava, kterého jeho bratr Boleslav nechal zavraždit 28. září roku 935. Uvedl to dnes Český rozhlas Radiožurnál. 

Socha svatého Václava na Vyšehradě

Socha svatého Václava na Vyšehradě,zdroj: wikipedia

"My si dnes myslíme, že ten křížek, který je dnes na praporci svatého Jiří, byl původně na praporci svatého Václava," řekla ČRo kurátorka sbírek Pražského hradu Milena Bravermanová. Praporec svatého Jiřího je trvale vystavený v expozici svatovítského pokladu na Pražském hradě, křížek na něm je zhotovený ze železného pletiva a lemovaný zlatem. 

Podle Bravermanové jsou si nesmírně podobné technologie výroby křížku a kroužkové zbroje, kterou nosil kníže Václav. Textilie původního praporce svatého Václava se nedochovala. "Protože funkce svatého Jiří a svatého Václava byla obdobná v pojetí křesťanského bojovníka, tak ten křížek potom byl přemontován na praporec svatého Jiří," domnívá se Bravermanová. 

Zbroj, přilbice, meč i praporec se staly uctívanými relikviemi po Václavově zavraždění. Historikům se tak nyní podle Bravermanové podařilo shromáždit všechny čtyři relikvie, které se ke svatému Václavovi jakožto světci a patronovi českého národa vážou.

Zdroje: ČTK