Hillary Clintonová vyzvala NATO a Rusko k rozšíření spolupráce

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová ve středu vyzvala NATO a Rusko, aby rozšířily spolupráci do oblastí, jako jsou protiraketová obrana, vojenské doktríny, kontrola obchodu s narkotiky a omezení počtu konvenčních zbraní v Evropě.

Zároveň však podle agentury AP odmítla ruskou iniciativu na zavedení nového bezpečnostního uspořádání v Evropě, kterou v roce 2009 představil prezident Dmitrij Medveděv. 

"Jsme přesvědčeni, že nejlepší cestou, jak toho dosáhnout, je posilovat pilíře, na kterých stojí po desetiletí evropská bezpečnost, ne vyjednávat nové smlouvy, jak navrhlo Rusko," prohlásila americká ministryně během zasedáni Rady NATO-Rusko, kterého se v New Yorku zúčastnilo všech 28 ministrů zahraničí zemí NATO a jejich ruský protějšek Sergej Lavrov. 

Westerwelle: S Ruskem spolupracujme například v Afghánistánu

K užší spolupráci s Ruskem vyzval také německý ministr zahraničí Guido Westerwelle, který podle agentury DPA vidí možná společná pole působnosti například v Afghánistánu, v protiraketové obraně a boji proti pirátství. 

Rada NATO-Rusko byla utvořena v roce 2004, aby pomohla zlepšit vztahy mezi rivaly z dob studené války. Ty znovu prudce ochlady v roce 2008 po krátké válce mezi Ruskem a Gruzií, ale zlepšily se po nástupu Baracka Obamy do funkce a díky jeho snaze začít s Ruskem "od nuly".

Středeční schůzka měla především připravit půdu pro summit Rady NATO-Rusko, který se uskuteční 20. listopadu v Lisabonu. Podle šéfa NATO Anderse Fogha Rasmussena bylo setkání "velmi pozitivní a zrcadlilo výrazný pokrok v našich vztazích, který jsme učinili za posledních 12 až 14 měsíců".

Tagy: Rusko clintonova NATO spolupráce

Zdroje: ČTK