Herec Robin Williams zřejmě spáchal sebevraždu. Trpěl depresemi

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 8. 2014 15:20) - Magazín autor: Šárka Novotná

Americký oscarový herec Robin Williams byl v pondělí nalezen mrtev ve svém domě v severní Kalifornii. Oznámila to místní policie. Třiašedesátiletý umělec podle policistů s největší pravděpodobností spáchal sebevraždu.

Herec Robin Williams

Herec Robin Williams,zdroj: Getty Images

Podle předběžného zjištění lékařů se udusil. 

Herec, který v poslední době bojoval s návykovými látkami, byl v červenci přijat na kliniku pro osoby léčící se ze závislosti ve státě Minnesota. Podle jeho přátel ale v té době nebral žádné drogy a neholdoval ani alkoholu. Jeho léčba byla prý zaměřena na odstranění příznaků přepracovanosti. Podle amerických novinářů Williams propadal těžkým depresím. 

Robin Williams, který pocházel z bohatých poměrů a před herectvím studoval politologii, získal první oscarovou nominaci v roce 1987 za roli ve filmu Dobré ráno, Vietname. Další nominaci mu přinesla o dva roky později dramatická role ve filmu Společnost mrtvých básníků a v roce 1991 úloha bezdomovce ve snímku Král rybář. Nezapomenutelný byl i v populární komedii Mrs. Doubtfire - Táta v sukni (1993). 

Oscara získal v roce 1997 za roli psychiatra v psychologickém dramatu Dobrý Will Hunting. Slávu si vydobyl i v oblíbených televizních seriálech.

Truchlí kolegové i fanoušci

 

Prezident Barack Obama v prohlášení označil Robina Williamse za jedinečnou osobnost, která svůj talent rozdávala "svobodně a velkoryse všem, kdo to potřebovali nejvíc". Podle prohlášení Bílého domu Obama s rodinou vyjádřil soustrast Williamsovým příbuzným a jeho přátelům.

Soustrast vyjádřil Williamsově manželce Susan Schneiderové spolu s početnou řadou hereckých kolegů i režisér Steven Spielberg, který zemřelého umělce označil za komického génia. "Nemůžu uvěřit, že odešel," uvedl Spielberg.

"Dnes ráno jsem ztratila manžela a nejlepšího přítele," uvedla v prohlášení Schneiderová. "Svět ztratil nejmilovanějšího herce a překrásnou lidskou bytost."

"Je to velmi smutný den," uvedl v prohlášení televizní moderátor Jay Leno. Režisér Chris Columbus napsal, že filmový svět ztratil jednoho z nejnadanějších komiků a jednoho z největších herců své generace. "Všechny nás miloval a my milovali jeho," napsal v soustrastném dopise John Travolta, který s Williamsem hrál v komedii Starý páky (2009).

Truchlící Williamsova rodina požádala o soukromí a zároveň vybídla, aby se zájem o Williamse nezaměřil na jeho smrt, ale na "nespočet momentů radosti a smíchu, které věnoval milionům lidí". 

Měl natočit pokračování Táty v sukni

Williams se narodil v Chicagu v roce 1951 a vyrůstal na předměstí Detroitu. Na střední škole navštěvoval dramatický kroužek a později studoval na prestižní newyorské umělecké akademii Juilliard School. Právě zde se začal na radu jednoho z učitelů věnovat zejména komedii. 

Poprvé Williams vstoupil do širšího povědomí v 70. letech, kdy účinkoval jako takzvaný stand-up komik, tedy přímo před poslouchajícím publikem. Této formě vystupování zůstal věrný i během úspěšné filmové kariéry. Naposledy o sobě dal vědět poslední červencový den, kdy na Twitteru poblahopřál dceři Zeldě k 25. narozeninám. 

Williams byl mimořádně činorodý téměř až do konce svého života. Spolupracoval na několika filmech, které se teprve chystají do kin. Například na prosinec je plánována premiéra třetího pokračování komedie Noc v muzeu s plným názvem Night at the Museum: Secret of the Tomb (Noc v muzeu: Tajemství hrobky) a vánoční komedie Merry Friggin' Christmas. 

V plánu bylo též pokračování kultovního filmu Mrs. Doubtfire - Táta v sukni, o kterém s ním již jednal americký režisér Christopher Columbus. 

Tagy: smrt Robin Williams

Zdroje: ČTK