Helsinky prožívají teror močení na veřejných místech

- Aktuality autor: Michal Polák

Helsinky sbírají před nadcházejícím Svátkem práce síly kvůli tisícovkám Finů, kteří se během oslav rozhodnou vymočit přímo v hlavním promenádním parku v centru metropole. S nešvarem podle finské televize YLE bojují mimo jiné i noviny Metro a reklamní agentura Convoy.

"Tohle je problém, jehož vyřešení je pro město komplikované," prohlásil Jarmo Nieminen z helsinské správy. Podle něj není na vině rozhodně jen podnapilá mládež. Jako nelichotivý příklad připomněl loňské oslavy titulu mistrů světa v hokeji, kdy se jen málokdo snažil použít toaletu.

Za část problému podle Nieminena může město, které není schopno připravit potřebnou vyhlášku. Kdyby prý radnice močení na veřejnosti zakázala pod hrozbou pokuty, mohla by zakročit policie. "Ale když se 2000 nebo více lidí rozhodne strávit večer v parku Esplanadi, nic nezmůžeme," uznává Nieminen.

Situace také zhoršuje nedostatek veřejných záchodků, jejich počet se rozhodně nezvýší, protože metropole nemá peníze. Nieminen proto apeluje na majitele barů a restaurací, aby na své toalety pouštěli i neplatící klienty.

Deník Metro spolu s reklamní agenturou Convoy mezitím v Helsinkách zahájily kampaň Stop Kusi! (Nemočit!), která má Finy přemluvit ke vznešenému chování během nadcházejících oslav.

Tagy: kampaň močení

Zdroje: ČTK