Hejtman Palas nejasnosti kolem penzionu nevysvětlil

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Hejtman Moravskoslezského kraje Jaroslav Palas (ČSSD), který v Bruntále postoupil do druhého kola senátních voleb, ani na středečním mimořádném zasedání zastupitelstva nezodpověděl nejasnosti k průběhu výstavby a financování jeho penzionu v Ludvíkově na Bruntálsku.

Zastupitelé o tomto jediném bodu mimořádného zastupitelstva, jehož svolání požadovala opozice, ani nejednali. Koalice ČSSD a KSČM, která kraj ovládá, totiž zablokovala schválení programu jednání. 

"Soudruh Palas nic nevysvětlil"

Před začátkem jednání se u budovy úřadu shromáždila hrstka demonstrantů s transparenty proti Palasovi. "Chceme upozornit veřejnost na to, že soudruh Palas není schopný vysvětlit, jak dospěl k takovému majetku, aby si mohl postavit takový rodinný dům, jaký to je. Stavební povolení má na rodinný dům a vyrostl tam nějaký penzion a asi takhle velkou rodinu nemá," řekl jeden z demonstrantů Radek Velička. 

Svolání mimořádného zasedání krajského zastupitelstva požadovali opoziční zastupitelé z ODS a KDU-ČSL. Strany své rozhodnutí zdůvodnily skutečností, že nechtějí, aby byly vytvářeny pochybnosti o čistotě a transparentnosti výstavby tohoto zařízení a nebylo tak poškozováno dobré jméno zastupitelských orgánů kraje.

Opozice si od mimořádného jednání slibovala možnost klást hejtmanovi dotazy na téma výstavby a financování stavby. 

Palas: Na penzion jsem si poctivě vydělal

Podle časopisu Týden Palas buduje v Ludvíkově penzion, jehož hodnota je zhruba 20 milionů korun. Palas tvrdí, že si peníze na pozemky a stavbu vydělal se svou ženou a odmítá spekulace, že část peněz mohl získat ještě jako ministr zemědělství v souvislosti s prodejem podniku Setuza, který získali Tomáš Pitr a František Mrázek. 

Palas do druhého kola senátních voleb postoupil z prvního místa, když získal 32,69 procenta hlasů. Spolu s ním postoupil i Jiří Žák (ODS), který mandát obhajuje, ale hlasovalo pro něj pouze 14,11 procenta voličů.

Tagy: Senát ČR kauza miliony hejtman penzion

Zdroje: ČTK