Heger se v tichosti zbavuje ředitele VZP. Už má nového nástupce

- Aktuality autor: Lucie Hyblerová

Dny Pavla Horáka v čele Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) jsou podle dnešních Lidových novin sečteny. Ministr zdravotnictví Leoš Heger potvrdil, že největší pojišťovna v zemi dostane nové vedení. Jasno má také v nástupci. V čele VZP by měl napříště stanout jeho ministerský náměstek Petr Nosek, píšou.

"Dlouho jsme to diskutovali a padlo jeho jméno," řekl LN ministr. Termín, kdy nový ředitel pojišťovnu převezme, ale podle deníku neupřesnil.

Šéfa pojišťovny totiž jmenuje a odvolává správní rada a její obměna se naopak odsouvá. Původně ji Heger naplánoval už na duben, harmonogram mu ale narušil rozklad Věcí veřejných a vládní krize. "Teď jsme s panem premiérem dohodli, že nejdřív se bude řešit kauza IZIP a teprve pak správní rada," řekl ministr Lidovým novinám.

Ministr se snaží být opatrný

Podle kuloárních informací se ale těmito prohlášeními Heger jen snaží zažehnat paniku. Čtveřice radních jmenovaných vládou, tedy ministerstvem zdravotnictví, které chce Heger vyměnit, už se prý na posledním zasedání managementu loučila. "Ministr je asi jen opatrný, personální změny každou společnost ekonomicky rozkývají," řekl LN zdroj obeznámený s děním v pojišťovně. "Pan ředitel Horák by měl zůstat ve funkci alespoň dvě správní rady a pak se uvidí," dodal.

Jak LN připomínají, Horákovi zlomil vaz hlavně skandály opředený projekt IZIP (projekt elektronických zdravotních knížek) za dvě miliardy korun. Před časem také vyšlo najevo, že zřejmě nechal do personálií v pojišťovně zasahovat lidi zvenčí, což ukázaly zveřejněné odposlechy bývalého primátora Pavla Béma a vlivného podnikatele Romana Janouška.

Bém se na nich s Janouškem domlouvají, koho dosadí do čela bohaté pražské pobočky VZP a plánují kvůli tomu volat právě Horákovi a šéfovi správní rady Markovi Šnajdrovi (ODS). Heger šéfovi největší zdravotní pojišťovny také vyčítá, že nedokáže zajistit péči o pacienty s roztroušenou sklerózou ve specializovaných centrech.

Tagy: VZP heger vedení horák

Zdroje: ČTK