Heger se s lékaři shodl na přípravě dohody, spor trvá o přidané peníze

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se v pátek se zástupci nespokojených lékařů shodl na přípravě dohody, která by mohla zabránit hrozícímu odchodu doktorů z nemocnic.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Projednat by ji měli společně v pondělí. Trvá zatím spor, o kolik by se měl doktorům zvýšit plat. Odbory žádají 8 až 12 tisíc korun měsíčně navíc, ministerstvo nabízí 5000 až 8000 korun. 

"Probrali jsme všechny možnosti, o kterých se mluvilo již při minulých setkáních. Celá řada bodů, které se dříve z obou stran nabízely a žádaly, byla více méně odsouhlasena. Dohodli jsme se, že připravíme dohodu," uvedl ministr. 

Celé dvě miliardy jen pro lékaře

Podle něj "nerozřešena zůstává platová část". Lékařský odborový klub trvá na tom, aby si lékaři podle své kvalifikace a praxe polepšili měsíčně od 8000 do 12 tisíc korun. Ministr setrvává na své původní nabídce od 5000 do 8000 korun. Lékaři ale nyní získají zřejmě celé dvě nabízené miliardy korun na přidávání. Zpočátku se o ně měli dělit se sestrami. 

Ministerstvo odborářům v několika bodech ustoupilo. Původně měli doktoři dostat víc peněz v odměnách. Heger předloží ale vládě úpravu tarifních platových tabulek. Dnes řekl, že bude prosazovat, aby ji kabinet schválil. "Jsme ale vázáni hodnotami 5000 až 8000 korun," zopakoval ministr. 

Kubek: Jednání se odblokovala

Slíbil, že v dohodě bude i ministerská záruka, že ředitelé nemocnic lékařům podle tarifních tabulek přidají. Dostanou také pokyn, aby se doktory po případném stažení výpovědí snažili vzít zpátky. Posun je podle ministra i v tom, že by do nemocnic peníze na přidávání putovaly "podle klíče", který chtěly odbory. Žádaly, aby to bylo podle počtu lékařů v příslušném zdravotnickém zařízení. 

"Jsem rád, že se podařilo vrátit k jednacímu stolu a velmi krátký čas do vyřešení problému naplníme jednáním," řekl šéf Lékařského odborového klubu (LOK) Martin Engel. Předsedové odborů z regionů by se měli podle plánu sejít ve středu a rozhodovat o dalším postupu. 

Podle šéfa České lékařské komory (ČLK) Milana Kubka se jednání nyní odblokovala. Uvedl, že dohoda s lékaři je jediný způsob, jak je možné péči zajistit. 

"Nouzová řešení? Nebezpečná a drahá"

Nemocnice by mohlo ke konci února opustit 3800 doktorů. V odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme podali výpověď. Vláda i kraje už začaly připravovat krizové scénáře. "Všechna nouzová řešení jsou nebezpečná, drahá a zakládají nárok na státní rozpočet," uvedl Kubek. 

Zdravotnické odbory souhlasily ve čtvrtek s tím, aby nabízené dvě miliardy korun na zvýšení příjmů dostali jen lékaři. Podle Kubka se jednání odblokovala a sestry pochopily, že odchod doktorů by pro ně znamenal ztrátu práce. Mělo by se ale pracovat na tom, aby se nejpozději od příštího roku přidalo všem zdravotníkům, uvedl šéf ČLK.

Tagy: heger lékaři dohoda

Zdroje: ČTK