Heger se dohodl s lékaři, protest ale zatím definitivně nekončí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) se v pondělí po dlouhém jednání dohodl s lékařskými odbory a komorou na společném memorandu, které má zabránit odchodu doktorů z nemocnic.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Podepíšou ho, pokud s podmínkami v kompromisním dokumentu bude vláda i odboráři souhlasit. Nespokojení lékaři by pak ukončili protest a začali by stahovat své výpovědi z práce. Sdělili to ministr a zástupci lékařů.

Také šéf asociace krajů a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) vyzval nespokojené lékaře, aby navrhované memorandum přijali a výpovědi stáhli.

"Jsme na cestě k závěru, budu-li trošku optimistický," uvedl v pondělí večer po několikahodinovém jednání Heger. Návrh memoranda označil za pokrok. 

Heger: Propočty ukázaly, že na lékaře bude potřeba 1,8 miliardy

Do nemocnic by na zvýšení příjmů doktorů měly letos plynout dvě miliardy korun. Heger původně mluvil o tom, že by tři čtvrtiny z toho dostali lékaři, zbytek sestry a personál. Nyní Heger řekl, že propočty ukázaly, že na přidávání lékařům bude v nemocnicích potřeba minimálně 1,8 miliardy korun, další peníze spolknout platby za přesčasy. Na sestry by tak zbylo maximálně sto milionů. Ony i ostatní zdravotníci by měli dostat přidáno v příštím roce. 

Lékaři by letos podle vzdělání a praxe měli polepšit měsíčně o 5000 až 8000 korun. Dohoda obsahuje to, že by přidávání měla zajistit změna tarifních tabulek. Ministr řekl, že úpravu tarifů lékařů vláda "pravděpodobně schválí".

Je to podle něj ale vázáno na to, že vedení lékařských odborů předsedům organizací z regionů memorandum předloží a oni ho schválí. Výsledkem pak bude výzva k odvolání odporu a ke stažení výpovědí. "Ta teprve bude definitivní podmínkou k souhlasu vlády," řekl ministr. 

Do roku 2013 1,5 krát vyšší plat než je průměr

Memorandum počítá i se zvyšováním příjmu lékařů v příštích letech. Zatímco letos by měli dostat přidáno zhruba o 15 procent a v příštím roce by to mělo být asi o deset procent. V roce 2013 by pak podle požadavků odborů měl průměrný plat lékaře být 1,5 až třikrát vyšší než průměrná mzda ve státě. 

Šéf LOK se k možné dohodě zatím nechtěl vyjadřovat. Návrh memoranda předloží předsedům odborových organizací ve středu. "Lépe jsme se dohodli na roce 2013 než na roce 2011," poznamenal předák. Podle šéfa komory Milana Kubka dohoda neuspokojuje ani jednu ze stran, představuje ale kompromis. "Tak už to bývá," řekl Kubek.

Pokud by se ministr s odboráři a komorou nedohodl, mohla by v nemocnicích od března chybět asi pětina lékařů. V odborářské protestní akci Děkujeme, odcházíme jich podalo výpověď na 3800 z asi 20.000. Odbory požadovaly zvýšení mezd o 8 až 12 tisíc korun.

Tagy: heger konec protest lékaři

Zdroje: ČTK