Heger představí změny seznamu výkonů, komora chce vybírat za plomby

- Aktuality autor: red

Ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) představí dnes výsledky první celkové revize seznamu zdravotních výkonů. Podle tohoto seznamu vykazují lékaři péči o pacienty a zdravotní pojišťovny jim podle něj platí.

Dnes také Česká stomatologická komora zveřejní varování, co to bude pro systém zdravotního pojištění znamenat, když si pacienti nezačnou platit amalgámové plomby sami. Heger se zatím neúspěšně snaží prosadit, aby je pojišťovny už nehradily.

Při revizi seznamu se upravily ceny jednotlivých diagnostických a terapeutických postupů, aby odpovídaly realitě, a zjednodušila se struktura seznamu.

Seznam vznikl před dvěma desítkami let, ohodnocení výkonů určitým počtem bodů tehdy navrhly odborné lékařské společnosti. V řadě případů hodnocení nadsadily, naproti tomu jinde je hodnocení nižší. Revize je prvním krokem ke srovnání neoprávněných rozdílů.

Zrušením plateb pojišťoven za amalgámové plomby, což byl jeden z reformních návrhů, chtěl Heger ušetřit zdravotnímu pojištění dvě miliardy korun ročně. Tyto peníze by šly na drahou léčbu v onkologických a jiných centrech. Sněmovní zdravotní výbor ministrův záměr podpořil, špičky koalice na jednání K9 ale pod tlakem Věcí veřejných plán stáhly.

Tagy: heger zdravotnictví

Zdroje: ČTK