Havlův stav je stabilizovaný, bere antibiotika, uvedla nemocnice

- Aktuality autor: red

Exprezident Václav Havel, který leží se zánětem dýchacích cest v nemocnici, bere antibiotika, jeho stav je stabilizovaný. Havlovi se přitížilo v pondělí, od úterý je v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. Havel byl hospitalizován na interní klinice.

"Zdravotní stav pana Václava Havla zůstává stabilizovaný a je léčen adekvátně svému zdravotnímu stavu," řekla dnes ČTK mluvčí nemocnice Jitka Zinkeová. Kdy bude propuštěn, se zatím neví. Havlova kancelář ale počítá s tím, že se Havel zotaví do premiéry svého filmu Odcházení. Havel film režíroval podle své divadelní hry. Do kin má jít jeho dílo 24. března, dva dny před tím má být slavnostní promítání.

Havel má s plícemi a dýcháním dlouhodobé potíže, protože v roce 1996 mu lékaři odebrali polovinu pravé plíce kvůli rakovině. Kdysi také kouřil, nepřidal mu ani pobyt ve vězení za komunismu. Jakékoli respirační onemocnění a zhoršení zdravotního stavu tak pro Havla představuje riziko.

Havel má se zdravím problémy často

Havlův stav byl vážný nejen v roce 1996, ale několikrát i v následujících letech. Naposledy to bylo v roce 2009, když ležel na klinice ORL v pražském Motole. Byl tam na malé operaci, při níž mu byl odstraněn zánět z krku, avšak jeho pooperační stav poté vážně zkomplikovalo zahlenění části pravého plicního laloku.

Kritický byl jeho stav v roce 1998 během pobytu v Rakousku, kde se musel akutně podrobit operaci kvůli proděravělému tlustému střevu.

Prvnímu polistopadovému prezidentovi bude letos v říjnu 75 let, se zdravím má problémy často. Loni v USA ho trápila také arytmie srdce.

Tagy: nemocnice havel

Zdroje: ČTK