Havel podpořil Heinze Fischera, FPÖ se to nelíbí

- Aktuality autor: red

Bývalý český a československý prezident Václav Havel podpořil zvláštním videoposelstvím znovuzvolení rakouského prezidenta Heinze Fischera. Poselství bylo zveřejněno na Fischerových webových stránkách.

Nacionálně-populistická Svobodná strana Rakouska (FPÖ) doporučení odmítla - podle ní zřejmě vyplývá snad z "naprosté neznalosti Fischerovy osoby". 

Střední Evropa byla podle Václava Havla vždy trochu nejistý, rozporuplný terén, a po změnách před dvaceti lety bylo důležité, aby hledala svou identitu, své postavení. Pokud takovému prostoru dnes něco hrozí, "pak je to nacionalismus, pak je to fanatismus, pak je to jakási posedlost, která vždycky se objevuje tam, kde je trošku rozviklaný, nejistý terén," tvrdí Havel.

"Zdá se mi, že je důležité, aby se tomu střední Evropa uvarovala, a z tohoto hlediska by bylo velmi dobré nejen pro Rakousko, ale i pro další země, kdyby byl zvolen Heinz Fischer," prohlašuje Havel na videu. 

FPÖ označila Havlovo volební doporučení za "bizarní". Lze to vysvětlit jen Havlovou "plnou neznalostí Fischerovy osoby", uvedl podle agentury APA generální tajemník Herbert Kickl v prohlášení strany. "Nevěřím, že Havel, který zažil reálný komunismus na vlastní kůži, může podporovat někoho, kdo nemá žádné obavy z kontaktů s totalitárními stalinistickými systémy," zdůraznil Kickl. 

Dosavadní rakouský prezident Heinz Fischer v pátek, stejně jako jeho soupeři, oficiálně uzavírá svou kampaň před nedělními prezidentskými volbami.

Tento jednasedmdesátiletý politik sociální demokracie (SPÖ) znovu kandiduje a je považován za favorita. FPÖ má vlastní kandidátku, 51letou Barbaru Rosenkranzovou, která vzbudila rozruch údajným návrhem zrušit poválečný rakouský zákon proti nacismu.

Třetím uchazečem o prezidentské křeslo je šéf malé Křesťanské strany Rakouska (CPÖ) Rudolf Gehring. Podle průzkumů se jasně největší podpoře těší Fischer a zdá se být předem jasným vítězem.

Tagy: Rakousko fischer svobodní

Zdroje: ČTK