Havel, Landovský a Malý protestovali proti zatčení čínského disidenta

- Aktuality autor: red

Exprezident Václav Havel, biskup Václav Malý a herec Pavel Landovský se ve středu pokusili na čínském velvyslanectví předat otevřený protestní dopis proti uvěznění čínského obhájce lidských práv Liou Sia-paa.

Na jejich zvonění nikdo nereagoval. Dopis tedy vhodili do schránky zastupitelského úřadu.

Trojice bývalých českých disidentů vyzvala čínského prezidenta a vládu, aby neopakovali to, co se dříve dělo v Československu, tedy aby nepronásledovali obhájce lidských práv, řekl Havel.

Trojice si k výzvě vybrala symbolické datum. "Dnes je Tří králů a navíc přesně 33 let od doby, kdy jsme vydali Chartu 77," uvedl Havel. Čínská vláda by podle bývalého českého prezidenta neměla opakovat stejné chyby, kterých se dopouštěl bývalý režim v Československu.

Havel, Landovský a Malý přišli k ambasádě krátce po 11:00, nejprve zvonili na hlavní bránu, po pár minutách marného čekání bez reakce čínské strany začali muži hledat poštovní schránku.

V chumlu novinářů s kamerami a fotoaparáty to nebylo nic jednoduchého. Schránku našli ze strany vedle dveří. Havel k ní nejistě přistoupil. "Mám to dát sem, myslíš?," ptal se Malého. "Já myslím, no, tak tam berou noviny," odvětil podobně rozpačitě biskup. "No ale nevybírají je," zasmál se Landovský. "To je regulérní kastlík," pokračoval Malý. "No, tak to tam regulérně dáme," uzavřel Havel a vhodil dopis dovnitř.

Liou Sia-pao byl v prosinci 2009 odsouzen k jedenáctiletému vězení za údajné podvracení státu. Odsouzený disident je spoluautorem Charty 08, která se inspirovala někdejší iniciativou československých disidentů Charta 77.

Verdikt čínského soudu odsoudila EU, hluboké znepokojení vyjádřila i Vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navi Pillayová. Biskup Malý Čínu navštívil a setkal se tam i s rodinami zatčených disidentů. Vadí mu, že dnes z čínské ambasády nikdo nezareagoval.

"To, co se tady dnes událo, je velmi trapné, svědčí to o tom, že styky s Čínou musí být podmiňovány hovorem a dialogem o lidských právech," řekl Malý. Podle Havla je důležité vyjadřovat disidentům v nesvobodných zemích solidaritu. "My, kteří jsme toto zažili a ten význam solidarity zakusili, máme zvýšenou povinnost starat se o ty, kteří se dosud nemohou těšit ze svobod, z nichž se můžeme těšit my," dodal Havel.

Podle exprezidenta by měl svět na Čínu vyvíjet větší tlak. "Myslím, že i Evropská unie má značné rezervy," dodal. Podporu čínskému disidentovi vyjádřilo v těchto dnech více než 50 signatářů a příznivců Charty 77.

Připojili se tak k otevřenému dopisu, který na konci loňského roku poslal čínské vládě Český helsinský výbor. Český helsinský výbor se v otevřeném dopise čínské vládě odvolává na Všeobecnou deklaraci lidských práv a připomíná, že Čína pro její přijetí hlasovala jako jeden z prvních členských států OSN už 10. prosince 1948.

"Obracíme se na vlády ostatních států, sdružených v OSN, aby ČLR tento její morální závazek připomněly," píše se v dokumentu. K otevřenému dopisu vládě ČLR se připojilo přes 50 signatářů a příznivců Charty 77, kromě Havla například i Pavel Rychetský, Petr Pithart, Věra Roubalová, Jiří Gruntorád, Václav Trojan, Libuše Šilhánová či Petr Uhl.

Tagy: Čína protest havel

Zdroje: ČTK