Havárie ve Vršovicích bude odstraněna kolem poledne, na Vinohrady až odpoledne

- Aktuality autor: Michal Polák

Dvě noční havárie horkovodu v Praze přerušily dodávky tepla pro asi 40.000 lidí na Vinohradech, ve Vršovicích a Strašnicích. Nejdříve kolem poledne budou obnoveny dodávky pro obyvatele Vršovic a strašnického sídliště Solidarita, do zbytku zasažených oblastí se teplo dostane zřejmě až v odpoledních hodinách. Dnes to řekl mluvčí Pražské teplárenské Radek Ježdík. Výpadek zasáhl i řadu škol ve Vršovicích.

Porucha horkovodu

Porucha horkovodu,zdroj: Profimedia.cz

"Už se tlakuje potrubí pro sídliště Solidarita a Vršovice, takže tam by mohly být dodávky tepla obnoveny v nejbližších hodinách," řekl mluvčí Pražské teplárenské. Ve zbytku Strašnic a na Vinohradech budou zřejmě dodávky obnoveny během odpoledne. "I přes zimní počasí obyvatelům nehrozí bezprostřední nebezpečí. Nicméně doufáme, že se dodávky tepla podaří v plné míře obnovit co nejdříve. Teď musíme zjistit, zda se takovýmto událostem dá nějak předejít," sdělil pražský primátor Tomáš Hudeček. Za vznikem havárie mohly podle Ježdíka stát nedávné teplotní výkyvy, ale přesné příčiny se teprve zjišťují. 

Na Vinohradech a ve Vršovicích je podle Ježdíka havárie horkovodu u křížení ulic Ruská a Litevská. Podle hlášení na non-stop lince společnosti se výpadek dodávek tepla týká Edenu, Bohdalce a ulic Vinohradská, Ruská, Vršovická, Záběhlická a Nad Vršovskou horou. Mluvčí Prahy 10 Jan Charvát oznámil, že na místě oprav byly horkou vodou zatopeny některé objekty, na místě museli zasahovat hasiči. Druhá porucha je ve Strašnicích, podle linky Pražské teplárenské postihlo přerušení dodávek tepla sídliště Skalka a Solidarita. 

Školy zatím nebyli zavřeny

Od tepla je odpojeno také šest základních škol a 13 mateřských škol ve Vršovicích, řekl Charvát. Bez tepla byla i jedna budova jeslí, radnice v budově umístila přímotopy. Školy zatím nebyly zavřeny. "Ředitelé mohou dát volno z provozních důvodů, nicméně ne ve chvíli, kdy jsou děti už ve škole, protože rodiče by se na to nestihli připravit. Dle aktuálního vývoje s opravou zvážíme další kroky včetně převozu dětí do jiných, nezasažených škol," řekl Charvát. Teplem a teplou vodu není zásobena ani radnice desáté městské části. 

Postiženo je i část území Prahy 2, školy a úřady na ní ale problémy s teplem nemají. Podle Ilony Chalupské z tiskového oddělení radnice mají všechny školy i úřady na území Prahy 2 své vlastní kotle. 

V oblasti je i Fakultní nemocnice Královské Vinohradská nemocnice, dispečer uvedl, že s ní je od prvních chvil v kontaktu, nemocnice podle něj povolala topiče, který uvedl do provozu záložní zdroj. Pacienti by tak bez tepla být neměli. Pracovnice telefonní ústředny nemocnice ČTK řekla, že o žádných problémech s dodávkou tepla neví. 

Česko v těchto dnech zažívá zatím nejstudenější dny letošní zimy, teploty klesají hluboko pod bod mrazu. 

Tagy: Praha havárie horkovodu

Zdroje: ČTK