Havárie v Čáslavi: Vojenský letoun se rozlomil a hořel

- Aktuality autor: Danica Klein

AKTUALIZOVÁNO. Na letišti u Čáslavi dnes při přistání havaroval ruský vojenský letoun a začal hořet. Na palubě bylo 23 lidí, sedm z nich bylo zraněno, řekl náměstek ředitele středočeské záchranné služby Petr Mach. V těchto dnech byla v Čáslavi ruská pozorovací mise se speciálním pozorovacím letounem typu Antonov An-30. Podle ruského ministerstva obrany havárii způsobila porucha podvozku.

Původní informace hovořily až o 19 zraněných, to se ale podle Macha nepotvrdilo. Některé převážené pacienty podle něj záchranáři evidovali vícekrát. Generální štáb má přitom potvrzeno šest zraněných - pět Rusů a jednoho Čecha. Podle ruského ministerstva obrany, na které se odvolává agentura Interfax, bylo zraněných Rusů šest.

Podle Macha byli dva popálení lidé přepraveni leteckou záchrannou službou do pražské vinohradské nemocnice. Čtyři pacienti, kteří měli také popáleniny, skončili na chirurgii kolínské nemocnice a jeden člověk byl ošetřen na místě. "Zbylí cestující procházejí prohlídkami lékařů na vojenské posádce," dodal Mach.

Otevřené nebe

Mluvčí ruského ministerstva obrany rádiu Echo Moskvy řekl, že příčinou havárie byla porucha podvozku. Nehodu podle mluvčího způsobilo, že při přistávání se zlomila jedna z noh podvozku a v důsledku brzdění letoun vzplál. Podle fotoreportéra, který je nedaleko místa neštěstí, leží havarované letadlo "na břiše". Zhruba uprostřed trupu je letadlo rozlomené a ohořelé.

Událost se stala kolem poledne. Podle mluvčí generálního štábu Jany Růžičkové letoun při přistávacím manévru vyjel z dráhy a začal hořet. Na palubě bylo 14 příslušníků ruské armády a devět českých vojáků. Letoun byl v ČR v rámci pozorovacího letu programu Otevřené nebe.

"Byla provedena nezbytně nutná opatření, místo je střeženo. Nikdo ze zraněných už na místě není," uvedla před 13:00 mluvčí letiště Denisa Smitalová. Provoz na letišti byl podle ní přerušen, příčina neštěstí se vyšetřuje.

Podle Růžičkové byla kontaktována ruská ambasáda a na místo nehody bude vyslána komise pro vyšetřování leteckých nehod. Na letiště podle ní také míří náčelník generálního štábu Vlastimil Picek.

Podle dostupných informací z více než stovky vyrobených letounů An-30 dosud slouží v ruské armády nejvýše deset strojů. Informace jsou o třech katastrofách strojů tohoto typu: při havárii v roce 1978 u Semipalatinsku zahynulo sedm z 11 lidí na palubě, v roce 1985 byl další An-30 sestřelen v Afghánistánu a zahynuli dva ze sedmi lidí na palubě. V roce 1992 přišlo o život deset lidí při zřícení stroje u Nižnějansku.

V rámci programu Otevřené nebe letouny An-30 kromě Ruska využívá i Ukrajina, Bulharsko a Kazachstán.

Tagy: Rusko havárie letoun mise čáslav

Zdroje: ČTK