Hasiči zlikvidovali požár Petrovy boudy v Krkonoších. Vyšetřování začíná

- Aktuality autor: red

Hasiči v pondělí večer zlikvidovali požár chátrající Petrovy boudy na hřebenech Krkonoš. Plameny, které zřejmě někdo úmyslně založil, však unikátní památkově chráněnou budovu zcela zničily. Na místě i dnes ráno zůstávali hasiči, kteří dohlížejí na místo požáru, řekl operační důstojník trutnovských hasičů.

Na dnešek plánované zahájení vyšetřování příčin se možná kvůli stále vysoké teplotě na požářišti odloží, řekl ráno mluvčí trutnovské policie Udo Ertner.

"Z důvodu vysoké teploty na místě požářiště dosud nebylo možné provést ohledání místa opuštěného objektu, na zjištění příčiny bude policejní vyšetřovatel úzce spolupracovat s vyšetřovatelem hasičů," řekl Ertner. Mluvčí hradeckých hasičů Martina Žahourková uvedla, že s ohledem na velikost objektu může vyšetřování na místě požáru trvat i několik dní.

Objekt nebyl pojištěný

Petrova bouda, kterou tvořila trojice objektů, byla v posledních letech uzavřená, z celého komplexu se po požáru podařilo zachránit pouze část obvodových stěn a trafostanici. Hasiči k malému požáru na Petrově boudě vyjížděli již v druhé polovině července.

Jednatel společnosti Snowy Chalet, která objekt vlastní, Karel Janda v pondělí řekl, že objekt nebyl pojištěný a po majetkové stránce měl už nulovou hodnotu. "Jeho hodnota byla především historická, nyní musíme vymyslet nový plán, jak Petrovu boudu obnovit," řekl Janda.

Petrova bouda, která leží v nadmořské výšce 1288 metrů nad mořem, je od roku 2008 pro turisty uzavřená. Objekt v posledních letech poškodilo vlhko a vandalové. Podle některých odborníků stavbě hrozilo kvůli špatnému technickému stavu zřícení.

Tagy: požár Krkonoše

Zdroje: ČTK