Hasiči uhasili požár ve Vysočanech. Škody jdou do milionů

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 23. 8. 2015 17:32) - Aktuality autor: pal

Hasičům se v neděli podařilo uhasit požár v textilním skladu ve Vysočanech. Budovu ještě zkoumají termovizí a hledají další možná ohniska, která by se mohla znovu vznítit. V případě, že žádná nenajdou, předají celý objekt majiteli. Ve skladu prý shořelo zboží za 270 milionů korun. Předběžná škoda na budově je 15 milionů. Do vzduchu se nedostaly škodlivé látky a nikdo nebyl zraněn. 

Hasiči dohašují požár v pražských Vysočanech

Hasiči dohašují požár v pražských Vysočanech,zdroj: pozary.cz

Oheň se již od nedělního rána nerozšiřoval, hořelo ale stále několik ohnisek. Budovu dopoledne prohlédl statik, následně povolil hasičům vstup do skladu. Hasiči pak museli rozebrat a uhasit jednotlivé hromady textilu.

Odpoledne zůstaly na místě ještě dvě jednotky požárníků, kterým se oheň povedlo zlikvidovat. "Nyní hlídají, jestli se znovu nevznítí to, co je již uhašené," prohlásil krátce po 16:30 Hlinovský.

Příčinu požáru zkoumá i policie 

Příčinu požáru zkoumají vyšetřovatelé z řad policistů i hasičů. Podle ředitele pražských hasičů Romana Hlinovského zatím odebrali vzorky, které odešlou na analýzu, a udělali fotodokumentaci.

Místo však budou i nadále prohledávat. Také policisté chtějí objekt zkoumat ještě v pondělí dopoledne. "Do té doby bude areál střežen policií," uvedla pražská policejní mluvčí Andrea Zoulová.

V areálu bývalé ČKD mezi stanicemi metra Kolbenova a Vysočanská se od soboty vystřídalo zhruba 90 hasičů, asi 40 dobrovolných a 50 profesionálních. V jednu dobu pracovali na místě všichni současně.

Specialisté měří v místě požáru koncentraci látek ve vzduchu

Měření zplodin z požáru v textilním skladu v pražských Vysočanech nepotvrdilo nebezpečné koncentrace nebezpečných látek v ovzduší. Hasičům se podařilo vynést část tlakových lahví, které se nacházely v areálu.

Další tlakové lahve ochladili vodou. Desítky hasičů stále zůstávají u požáru, který se už nerozšiřuje. Stále však hoří několik menších ohnisek. Během neděle objekt prověří statik.  

Specialisté měří koncentrace zplodin na místě a ve směru, kam šel dým. Nejprve to byly Holešovice a Ďáblice, nyní se budou soustředit na Tróju.

"Dobrá zpráva je, že koncentrace nejsou vysoké a látky se ve vzduchu rozptylují," uvedl Hlinovský. Lidem ve Vysočanech nicméně ještě nedoporučuje otevírat okna, cítit tam spáleniny ještě budou.

Koncentrace zplodin v ovzduší budou hasiči měřit kontinuálně a o výsledcích budou informovat. S měřením pomáhal i policejní vrtulník.

Pomoci se zjišťováním zplodin by měl i magistrát. Podle něj během noci, kdy oblak dýmu z požáru postupoval přes město, nebyly podle údajů z měřicích stanic Českého hydrometeorologického ústavu nikde na území Prahy překročeny běžné hodnoty sledovaných škodlivin.

Nikdo nebyl zraněn

Podle informací záchranky nebyl nikdo zraněn. Vedle řady hasičských jednotek pomáhal vodou z vaků rozsáhlý požár hasit i vrtulník.

Na požár upozornil Pražany hustý černý dým, který byl krátce před setměním vidět i ze vzdálených míst metropole. Obyvatele čtvrti tlampače veřejného rozhlasu informovaly, že mají zavřít okna před znečištěním a nechodit se na požár dívat.

Mluvčí pražské záchranky Klára Fikejzová  sdělila, že záchranáři při zásahu v areálu bývalé ČKD pouze asistují. Sanitka nemusela nikoho odvážet.

Stále je uzavřena Kolbenova ulice v obou směrech od náměstí OSN až po Kbelskou ulici.

"Kolbenova bude určitě uzavřena do odvolání," uvedla mluvčí pražské policie Andrea Zoulová, podle níž se od rána prodejci a zákazníci snaží dostat do přilehlé tržnice. "Areál tržnice nebude v provozu," upozornila.

Tagy: Česko Praha domácí průmyslové havárie požáry a povodně

Zdroje: ČTK