Hasiči od večera bojují s požárem lesa u Lažánek na Brněnsku

- Aktuality autor: Nikola Velvarská

Jihomoravští hasiči od pondělního večera bojují s rozsáhlým požárem lesa u Lažánek na Brněnsku. V noci už se domnívali, že mají plameny pod kontrolou. Nad ránem požár znovu propukl v plné síle.

Hasiči večer i ráno vyhlásili třetí, tedy nejvyšší stupeň požárního poplachu. Na místě je momentálně 15 jednotek. Před 06:00 hasiči požár lokalizovali. "Zásah ale potrvá minimálně celé dopoledne," řekl dnes operační důstojník.

První hlášení o požáru hovořilo o hořící trávě a lesním porostu na 40 čtverečních metrech. "Při příjezdu prvních jednotek se ale oheň v členitém dubovém a smrkovém lesním porostu kvůli silnému větru velmi rychle šířil a plameny dosahovaly až do korun stromů," uvedl mluvčí hasičů Jaroslav Haid.

Jedná se o požár velkého rozsahu

Večer požár zasáhl zhruba dva hektary dubového a smrkového lesa. V místech, kde se plameny šířily nejrychleji, použili hasiči vrtulník s vakem na vodu. Posádka z něj vylila 12.000 litrů vody.

Jde o čtvrtý požár lesa velkého rozsahu, který hasiči likvidovali v uplynulých dnech na Brněnsku a Vyškovsku. Dva z nich, nedělní požár ve vojenském újezdu Březina na Vyškovsku a nynější u Lažánek, si vyžádaly vyhlášení třetího stupně požárního poplachu. Jednou z příčin lesních požárů je suché a větrné počasí.

Noc na dnešek, tradičně spojená s pálením čarodějnic, se jinak v kraji obešla bez nutnosti větších zásahů. Ve výchovném ústavu ve Višňovém na Znojemsku shořel plechový sklad dřeva. V Sedlci na Břeclavsku hasiči likvidovali menší požár trávy, v Hodoníně museli dohasit dvě ohniště. V Brně-Jundrově shořela bouda u hřiště v lese.

Tagy: les požár hasiči boj Brněnsko

Zdroje: ČTK