Hasiči a policisté přijdou o víc peněz, také o příplatky a stravenky

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Hasiči a policisté podle deníku Hospodářské noviny (HN) přijdou od ledna navíc o část příplatků a stravenek, a to až o stokoruny měsíčně. Škrty v jejich příjmech tak nekončí jen snížením základního platu o deset procent, budou až patnáctiprocentní.

Ministerstvo vnitra v reakci zopakovalo, že nařízení vlády, které stanoví platové tarify pro příslušníky bezpečnostních sborů na příští rok, snižuje v každém stupni každé platové třídy tarify o deset procent.

Tarifní složka platu tvoří v průměru sedmdesát procent mzdy policistů, v celkovém objemu mzdy dojde ke snížení platů policistů o 6,3 procenta, uvedl úřad. 

Policejní odboráři už od léta upozorňují, že v některých krajích se platy policistům snižovaly již letos, například v důsledku krácení rizikového příplatku nebo příplatku za směnný provoz. 

Příjmy hasičů půjdou dolů o dvanáct až patnáct procent

"Odhaduji, že příjmy hasičů se celkově sníží o 12 až 15 procent," řekl deníku šéf hasičských odborů v Plzeňském kraji Petr Papoušek. Podobně na tom podle HN budou navzdory předchozím ujištěním ministerstva vnitra i policisté. V nějakém rozsahu se to dotkne všech policistů, dodal místopředseda nezávislého odborového svazu policie Radek Stelzer. 

"Doufám, že to tak nakonec nebude. Podle mých informací z posledních hodin by u policie mělo dojít ke snížení pouze o deset procent z tarifů. Z příjmu konkrétního policisty by to mělo být tedy 6,3 procenta. Nevím ale, jak to bude u hasičů. Příplatků by se tak škrty neměly dotknout, otázka je ale, jaká bude situace jednotlivých krajských ředitelství," řekl k tomu Českému rozhlasu předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Milan Štěpánek.

"V tuto chvíli se v rámci Policie ČR rovněž neuvažuje o plošném snižování zvláštních příplatků," sdělil mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. 

Odbory zvažují další protesty

HN uvedly, že podle odborářů je již jisté, že i policisté přijdou od ledna, podobně jako hasiči, o část nadtarifních částí platu. Stelzer poznamenal, že finanční rezerva vytvořená odchody policistů, kterou chtělo ministerstvo vnitra šetření na těch zbývajících utlumit, nestačí. Deník píše, že pokud budou krajská ředitelství nucena šetřit dál, mohou policistům sáhnout i na osobní příplatky. Naopak příplatek za vedení by měl policistům zůstat. 

HN napsaly, že policistům i hasičům se má snížit hlavně rizikový příplatek. Krajská ředitelství ale mohou kvůli úsporám škrtat i v osobních ohodnoceních. Méně peněz dostanou příslušníci ozbrojených složek také ve stravenkách. Odbory proto zvažují další protesty. 

Škrty v příplatcích podle HN dopadnou i na hasiče. V Plzeňském kraji mají hasičům rizikové příplatky snížit o 300 korun měsíčně. O snižování rizikového příplatku se již mluví i mezi pražskými hasiči. Krajská ředitelství mají sice vlastní hospodaření, ale snižování mezd budou řešit podobně. Kromě propouštění mohou v zásadě volit jen mezi snižováním osobního nebo rizikového příplatku, napsal deník. 

Hasiči přijdou o stravenky úplně

Příslušníci bezpečnostních sborů se podle HN budou muset také smířit s tím, že od ledna dostanou méně peněz ve stravenkách. Hasiči v Praze o ně přijdou úplně. V Plzeňském kraji jim bude zaměstnavatel na stravu přispívat místo současných 55 Kč jen patnácti korunami denně. Důvodem je snížení příspěvku do fondu kulturních a sociálních potřeb ze dvou procent objemu mezd na jedno procento, uvedly HN. 

Změna tarifů se má podle dřívějších informací ministerstva vnitra týkat asi 65000 příslušníků všech bezpečnostních sborů - tedy policie, hasičského sboru, celní správy, vězeňské služby, civilní kontrarozvědky i rozvědky. V letošním roce podle návrhu na změnu tarifů na rok 2011 putovalo na platy asi 25,9 miliardy korun, příští rok se tak mají tyto výdaje snížit o téměř 2,6 miliardy.

BIS a ÚZSI jsou mimo

Tyto údaje nezahrnují Bezpečnostní informační službu (BIS) a Úřad pro zahraniční styky a informace (ÚZSI). Desetiprocentní snížení tarifů podle ministerstva povede ke snížení objemu výdajů na platy o více než 1,9 miliardy korun, což je asi 75 procent požadavku vlády. Zbytek peněz, tedy asi 650 milionů, se má podle úřadu ušetřit odchodem nejméně 2000 příslušníků do civilu. 

Pokud by odchody příslušníků nestačily k pokrytí celé částky, která se má ušetřit, úspory může přinést například i krácení výdajů za přesčasy odsloužené nad rámec 150 hodin ročně, které jsou u bezpečnostních sborů bez odměny. Místo peněz by pak za přesčasy mělo být podle úřadu poskytováno náhradní volno a jejich nařizování "minimalizováno".

Dalším způsobem, jak by se podle dřívějších informací ministerstva dalo ušetřit, je co nejmenší nařizování služební pohotovosti a omezení udělování odměn. Někteří lidé také zřejmě podle ministerstva přijdou o desetiprocentní zvýšení tarifu, které se poskytuje za dvousměnné, třísměnné nebo nepřetržité služby.

Tagy: skrty

Zdroje: ČTK