Hasiči a policie finančně nepřežijí konec roku, varuje ministr vnitra Kubice

- Aktuality autor: Jan Janula

Policii a hasičům chybí peníze na prosincový provoz. V České televizi to dnes řekl nový ministr vnitra Jan Kubice. Úředníci nyní podle něj chystají analýzu, která má ukázat, zda mohou za současné situace obě složky "přežít" do konce roku.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

"Hasiči a policie ekonomicky vydrží někdy do listopadu letošního roku," řekl Kubice. Nyní se připravuje analýza reformy, analýza situace na policejním prezidiu a analýza toho, zda jsme schopni přežít měsíc prosinec, dodal.

Bezpečnostní riziko?

Kubice řekl, že si nedovede představit jakékoli další snížení rozpočtu ministerstva vnitra. Znamenalo by to podle něho obrovské bezpečnostní riziko, protože by hrozil odchod starších a zkušených policistů ve věku kolem 35 až 38 let.

"To jsou dnes veteráni policie," poznamenal Kubice. O penězích pro ministerstvo vnitra chce hovořit s premiérem Petrem Nečasem a ministrem financí Miroslavem Kalouskem.

Na tyto informace reagoval Kubiceho předchůdce Radek John. "Chci připomenout, že rozpočetí byl sestaven jako vyrovnaný, kdy peníze na platy byly odvozeny od plánovaného snižování počtu funkcionářů zejména na policejním prezidiu," uvedl.

Vyrovnaný nebo nevyrovnaný

Dodal, že mu policejní prezident i velitel hasičů dali písemnou garanci, že letošní rozpočet udrží vyrovnaný.  Ministerstvo vnitra letos hospodaří s 52,9 miliardy Kč, což je téměř o sedm miliard korun méně než loni.

Policie dostala 28,6 miliardy proti loňským 33,5 miliardy Kč. Příslušníkům bezpečnostních sborů proto o několik procent klesly mzdy. Změny vyvolaly výraznou nelibost policistů a hasičů.

Zdroje: ČTK