Hašek: ÚS zarazil další hřebíček do rakve Nečasovy vlády

- Aktuality autor: red

Sociální demokracie se raduje. Po včerejším hlasování ve sněmovně o důvěře vládě, kde podle očekávání vládu ani za pomoci komunistů a tří přeběhlíků z Věcí veřejných nesvrhla, ČSSD slaví ve středu triumf.

Ústavní soud zrušil změny ve stavebním spoření, které v rámci úsporných opatření prosadila trojkoalice v čele s premiérem Petrem Nečasem.

Poslancům ČSSD se nelíbil způsob, kterým bylo opatření přijato, a především jim vadila jeho zpětná účinnost. A Ústavní soud dal nejsilnější opoziční straně za pravdu.

Pošramocený parní válec

Podle prvního místopředsedy ČSSD Michala Haška je to žlutá karta pro Nečase a jeho vládu a rozhodnutí dává do kontrastu se včerejším hlasováním. „Výmluvným kontrastem je včerejší večerní hlasování o nedůvěře vládě. Tam koaliční pošramocený parní válec přejel, tentokráte za trapného zpěvu koaličního poslance Korteho, poslaneckou sněmovnu. A proti tomu dnešní rozhodnutí Ústavního soudu," srovnal pro ParlamentníListy.cz Michal Hašek, který se netajil spokojeností. Jihomoravský hejtman je přesvědčen, že se jedná o další hřebíček do ztrouchnivělé rakve Nečasovy vlády.

Koalice žije v bludu

Právník Hašek byl velmi rozhořčen tím, že novinky ve stavebním spoření Miroslava Kalouska byly v rozporu z právem.

„Jsem upřímně rád, že Ústavní soud tupé účetní operace pánů Nečase a Kalouska zrušil. Koalice se může opájet mocí, ale žije v bludu - ještě stále platí panství práva a ne panství většiny. V prvním ročníku právnických fakult se vyučuje základní pravidlo římského práva - Pacta sunt servanda - smlouvy se mají dodržovat. Pan Nečas a pan Kalousek se stovkami státem placených právníků na to při škrtech ve stavebním spoření zapomněli," míní Hašek.

Klaus: ÚS vstoupil do politiky

Vyjádřil se i fanoušek vlády a známý kritik Ústavního soudu Václav Klaus. Ústavní soud se podle něj pohybuje mimo českou ústavu a vstoupil do čisté politiky, reagoval Klaus na verdikt.

"V ČR se stalo módou mluvit o tom, jestli se ten či onen ústavní činitel pohybuje v rámci Ústavy, na hraně Ústavy, za hranou Ústavy. Já bych chtěl říci, že dnešní rozhodnutí Ústavního soudu jednoznačně sděluje, že Ústavní soud se pohybuje mimo ústavu a že vstoupil do čisté politiky," řekl Klaus v černohorské Podgorici. 

Zlobí se i Kalousek

Ústavní soud soud kvůli zneužití stavu legislativní nouze zrušil úsporné změny ve stavebním spoření, které se dotýkají milionů lidí. Vyhověl tak návrhu opoziční ČSSD a podle ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) způsobil prohloubení schodku letošního rozpočtu zhruba o šest miliard korun. Zvláštní padesátiprocentní sazbu daně z poskytnuté zálohy státní podpory za rok 2010 totiž zrušil s okamžitou platností. 

Zbytek zákona včetně snížení státní podpory nechal platit ještě do konce roku. Z nálezu vyplývá, že vláda může do budoucna snížit roční státní příspěvek i v případě smluv o stavebním spoření uzavřených před novelou zákona. Díky odkladu účinnosti nálezu ÚS má vláda šanci prosadit některá úsporná opatření znovu parlamentní procedurou. 

Rozhodnutí ÚS kritizuje prezident dlouhodobě. Loni například v projevu před sněmovnou vyzval ke změně jeho postavení, aby se nemohl chovat jako nikým nekontrolovaná třetí parlamentní komora. Prezident se se soudci ostře střetl například poté, co v roce 2009 zrušili ústavní zákon o zkrácení volebního období tehdejší sněmovny, který umožňoval konání předčasných voleb. Klaus kritizoval i rozhodnutí ÚS z loňského září o neústavnosti snížení platů soudců. Soud tak podle něj rozdělil občany na dvě kategorie - na soudce a ty ostatní.

Tagy: ČSSD

Zdroje: ČTK