Haiti trápí týden po zemětřesení hlavně šíření nemocí

- Aktuality autor: red

Největší současnou hrozbou pro Haiťany, z nichž nejméně čtvrt milionu bylo před týdnem zraněno při katastrofálním zemětřesení, je podle expertů šíření nemocí.

Lékaři, kteří prý mají hlavní nápor práce teprve před sebou, varují, že situace na ostrově se může proměnit v jednu z největších medicínských katastrof v historii.

Naopak bezpečnostní situace se podle OSN trochu zlepšila. Haiti, nejchudší zemi západní polokoule, sužují i v normálních podmínkách nemoci jako AIDS, malárie nebo tuberkulóza. Po zemětřesení, které podle odhadů místní vlády zabilo až 200 tisíc lidí a zanechalo přes 1,5 milionu osob bez střechy nad hlavou, zdravotní hrozby narostly do gigantických rozměrů.

"Nejnaléhavější hrozbou veřejnému zdraví, způsobenou tímto neštěstím, jsou rány a různé druhy zranění," uvedl Jon Andrus z americké sekce Světové zdravotnické organizace (WHO). Kvůli hrozbě začínajících bakteriálních infekcí včetně sněti nebo tetanu už museli lékaři mnohým pacientům amputovat končetiny.

Takový stav však může být v podmínkách poničeného chudého Haiti pro další život osudný. "Už jsme museli provést desítky amputací, včetně dvojitých amputací," říká americká lékařka Diana Lardyová. "Problémem je, že se lidem nedostalo lékařské pomoci dostatečně brzo, takže rány jsou velmi zanícené. Někteří pacienti k nám přicházejí s končetinami, ze kterých po celé délce vyčnívá kost," dodává.

Týden po tragických otřesech se napočítalo nejméně 70 tisíc mrtvých, ale mnoho dalších lidí je podle úřadů stále pod troskami, konečný počet obětí se odhaduje až na 200 tisíc. V troskách se dosud našlo přes 90 živých lidí, naděje na nalezení dalších zasypaných naživu je již malá, ale trvá, konstatoval Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (UNOCAH).

Belgie oznámila, že zjednoduší a zrychlí proces adopcí haitských dětí belgickými rodinami. V příštích dnech jich takto přijede do země 14, upřesnilo belgické ministerstvo mládeže frankofonních oblastí. Zdravotní situace je podle lékařů kritická, protože do nemocnic i improvizovaných míst, kde se poskytuje ošetření, stále proudí zranění.

Podmínky pro provádění operací jsou nouzové. Kromě tržných ran a zlomených končetin nyní haitskou populaci ohrožují i další nemoci, včetně meningitidy, spalniček a silných průjmových onemocnění.

Madrid oznámil, že vyšle na Haiti loď se 400 vojáky, se třemi vrtulníky, s motorovými čluny, s 50 vojenskými lékaři a s polní nemocnicí s 80 lůžky. Španělsko již dříve poslalo na ostrov desítku letadel se zdravotní pomocí. Přes zoufalý stav, který panuje v postižených oblastech ostrova, se ale podle odborníků od minulého týdne podařila jedna zásadní věc. Alespoň základní humanitární pomoc se konečně daří v relativně rychlém tempu doručovat nejvíce potřebným.

Podle místní vlády se na Haiti otevřelo už 280 středisek pro distribuci pomoci obětem a pro ubytování lidí bez střechy nad hlavou. Světový program pro výživu sdělil, že od ničivých otřesů bylo v zemi rozdáno na 105 tisíc potravinových balíčků, z nichž každý poskytuje člověku jídlo na jeden týden.

OSN zvýšilo potřebnou částku na pomoc Haiti z 562 na 575 milionů dolarů. V příslušných fondech bylo v pondělí téměř dvacet procent částky. EU a USA slíbily statisíce, objevily se výzvy k odpuštění všech dluhů, které Haiti má u některých států.

Po rabování a násilnostech v minulých dnech se bezpečnost v Port-au-Prince stabilizovala, násilí je jen na jistých místech. "Většina incidentů byla zaznamenána ve čtvrtích, které byly vedené jako nebezpečné již před zemětřesením," uvedl dnes UNOCAH. Vojenský doprovod pro dopravu a distribuci humanitární pomoci je však podle úřadu stále nutný. Do zásobování a další pomoci Haiťanům se s více než 7500 vojáky a početnou technikou angažovaly nejvíce USA spolu s OSN, která má na místě kolem 11 tisíc modrých přileb. Ty navíc brzy posílí o 3500 mužů.

Tagy: zemětřesení oběti Haiti nemoci

Zdroje: ČTK