Hackeři v Česku a Německu napadli systém obchodování s emisemi

- Aktuality autor: red

Hackeři v Česku a Německu na internetu zaútočili na systém obchodování s emisemi, uvedla Evropská komise. Údajně se zmocnili takzvaných "zelených certifikátů", které potvrzují, že elektřina dodávaná do sítě pochází z obnovitelných zdrojů.

V současnosti s nimi mohou obchodovat, není však jisté, jaké způsobili škody.
Podle deníku Financial Times Deutschland útok, který se odehrál minulý týden ve čtvrtek, vyřadil zhruba polovinu všech evropských registrů s certifikáty a odborníci stále zkoumají rozsah škod. Evropská komise dnes upřesnila, že napadení se odehrálo právě v Česku a v Německu a už varovala ostatní členské státy EU, aby zavedly ochranná opatření.


Brusel upřesnil, že kvůli útoku hackerů muselo být uzavřeno celkem 17 registrů "zelených certifikátů" a jen německý Spolkový úřad pro životní prostředí odhaduje škody na zhruba tři miliony eur (zhruba 78 milionů korun).

Registr "zelených certifikátů" v Česku spravuje společnost OTE. Ta na svých internetových stránkách minulý pátek vyvěsila upozornění, že registr není dostupný kvůli závažnému technickému problému. Den předtím přitom své klienty varovala, aby nereagovali na emaily od společnosti TradingProtection.com.

Ta podle informací žádala po klientech OTE heslo a další vstupní údaje do počítačového systému. Nejedná se tak o přímý hackerský útok, ale o takzvaný phishing, kdy se pachatelé snaží vylákat hesla či čísla kreditních karet podvodnými emaily.

Zdroje: ČTK