Grog nebo punč? Pražské vánoční trhy budou bez tvrdého alkoholu

- Aktuality autor: Danica Klein

Praha přestane tolerovat prodej tvrdého alkoholu na vánočních trzích, lidé si tak letos zřejmě nepochutnají na grogu nebo míchaných nápojích. Upozornilo na to dnešní vydání Mladé fronty Dnes. Prodej lihovin s obsahem nad 15 procent alkoholu ve stáncích a na trzích už před lety zakázal zákon o spotřebních daních, pražské úřady ale dosud porušení na vánočních trzích tolerovaly. 

Alkohol na vánočních trzích

Alkohol na vánočních trzích,zdroj: Mediafax

Podle magistrátu prý obchodníci toleranci zneužívali a nalévali lidem lihoviny i neředěné. K přísnějším kontrolám se magistrát rozhodl i kvůli nedávné metanolové aféře. Na stáncích může zůstat svařené víno nebo některé druhy medovin. 

"Je velmi složité takovéto jednání prodejců zachytit. Nastala tak doba konce benevolentního přístupu k prodeji všech nápojů, které lze označit za lihoviny, bez ohledu na jejich případnou další úpravu ředěním v jakémkoliv poměru," cituje deník mluvčí pražského magistrátu Terezu Královou. 

Oslovení provozovatelé trhů budou nařízení respektovat. "Pokud to bude skutečně nařízené, na trzích se už od soboty žádný grog neobjeví," uvedla pro deník mluvčí vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí Hanka Tietze.

Tagy: alkohol Praha zákaz

Zdroje: ČTK