Grémium pražské ODS vyzvalo k jednání o záchraně koalice

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Úzké vedení pražské ODS v čele s primátorem Bohuslavem Svobodou (ODS) vyzvalo dnes představitele TOP 09 k jednání ohledně budoucnosti koalice. Koaliční partneři se sejdou v úterý ráno. Primátor dnes po jednání grémia ODS novinářům řekl, že bude žádat vysvětlení výroku svého prvního náměstka Tomáše Hudečka (TOP 09). Hudeček v neděli v České televizi řekl, že zvažuje vypovězení koaliční smlouvy. Podle Svobody není jasné, zda už tím TOP 09 smlouvu vypověděla či nikoli. 

Bohuslav Svoboda.

Bohuslav Svoboda.,zdroj: Mediafax

Pražská koalice ODS a TOP 09 se už dlouhou dobu potýká s vážnými problémy. Radní nejsou schopni najít shodu na klíčových otázkách, třeba ohledně financování dopravního podniku nebo tunelového komplexu Blanka. Několik týdnů kvůli tomu vedou smírčí řízení. Problematické je podle Hudečka také jednání o odkupu podílu Pražské plynárenské a Pražských služeb nebo některé otázky týkající se majetku města a reorganizace magistrátu. 

Řešením by podle Hudečka mohlo být nové přerozdělení gescí v rámci rady. Mluví se především o rezortu dopravy, o který se nyní přetahuje primátor s radním pro dopravu Josefem Noskem (ODS). "Pro nové rozdělení gescí je třeba sepsat novou koaliční smlouvu, tomu ale musí zcela logicky předcházet ukončení stávající koaliční smlouvy," uvedl dnes v tiskovém prohlášení Hudeček. Podle primátora se ale oficiální jednání o přerozdělení pravomocí ohledně dopravních záležitostí zatím neuskutečnilo. Svoboda dnes znovu zopakoval, že usiluje o zachování stávající koalice.

Tagy: ODS Praha magistrát TOP 09 koaliční krize

Zdroje: ČTK