Greenpeace: Hliníkárna, která zavinila katastrofu, dál znečišťuje okolí

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Maďarská společnost MAL, která loni v říjnu způsobila ekologickou katastrofu s deseti mrtvými, nadále znečišťuje životní prostředí v okolí nejvíce postižené obce Kolontár. Upozornila na to v úterý nevládní organizace Greenpeace.

"MAL nadále vypouští do přírodních vod vysoce znečišťující materiály ze svých odkalovacích nádrží s červeným bahnem," uvedla Greenpeace. Podle ní obsah arzenu a hliníku v řece Torna (u továrny) mnohonásobně překračuje přípustné limity navzdory neutralizaci sádrovcem. 

Greenpeace vychází ve zprávě z nezávislých výsledků dvou laboratoří - Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) se sídlem ve Vídni a maďarské společnosti Bálint Analitika. 

EU musí přimět Maďarsko k zásahu

Společnost žádá Evropskou unii, aby bezodkladně zasáhla a přiměla Maďarsko, které nyní až do června předsedá unii, "aby přestalo ohrožovat přírodu, zvířata a lidi".

Greenpeace upozorňuje, že společnost MAL, která dva týdny po protržení velké nádrže loni v říjnu obnovila výrobu, nemá dost nádrží pro skladování odpadních znečišťujících látek a využívá přírodní vodní toky jako nelegální drenážní systém. Maďarská vláda zatím na obvinění Greenpeace nereagovala. 

Njevážnější ekologická katastrofa v dějinách Maďarska

Loni 4. října po protržení odkalovací nádrže hliníkárny Ajka (asi 160 kilometrů západně od Budapešti) uniklo do okolí na 700 tisíc kubických metrů toxického červeného bahna, které zamořilo oblast o rozloze asi 40 kilometrů čtverečních. Zásaditá nečistota, která měla hodnotu pH jako louh, zcela vyhubila život v řece Marcal a v jednom potoku. Než se dostala do Dunaje, povedlo se ji z velké části zneutralizovat. 

Ve třech zasažených župách platí stále stav nouze, který bude trvat nejméně do konce března. Průmyslová katastrofa byla označena za nejvážnější v dějinách Maďarska. Její příčiny se vyšetřují. Maďarský premiér Viktor Orbán i ekologové prohlásili, že jde o lidskou chybu. Podle Světového fondu na ochranu přírody nádrž u hliníkárny v západomaďarské Ajce netěsnila již několik měsíců.

Tagy: ekologie Maďarsko Greenpeace

Zdroje: ČTK