Grébovku opraví do příštího léta. Do té doby bude uzavřena

- Aktuality autor: Danica Klein

Poslední část oprav hojně navštěvovaných Havlíčkových sadů v Praze 2 vyjde na 112,7 milionu korun. Více než polovinu částky získala městská část z evropských fondů, řekla dnes novinářům starostka Jana Černochová (ODS). Spodní partie parku známého jako Grébovka zůstane kvůli rekonstrukci až do příštího roku uzavřena. Všechny práce by měly být dokončeny v létě roku 2013.

Praha 2 nechá v nadcházejících měsících opravit opěrné zdi u Dolní Landhausky, vybudovat hřiště na pétanque a vyhlídkovou plošinu s posezením u Botiče. Promění se i dětské hřiště U Štiky. Ve spodní části parku vzniknou i toalety a skladové prostory.

Architektka Hedvika Hronová řekla, že následovat budou opravy původní kuželkové balustrády podél cesty ke Gröbeho vile. Asfaltové nebo rozbité cesty nahradí pěšiny vydlážděné kameny nebo vysypané štěrkem. Projekt počítá i s návratem vodních ploch a pítek.

"Park se obnoví do původní podoby tak, jak jej založil stavitel Moritz Gröbe," uvedla architektka. "Zároveň chceme v zahradě vysadit takovou zeleň, která tu kdysi bývala," doplnila. Do parku se příští rok vrátí také socha Neptuna, jejíž kopii nyní vyrábějí sochaři.

Oblíbenou Grébovku, která vznikla v 70. letech 19. století, převzala vinohradská radnice v roce 1999. Zahrada byla ve velmi zanedbaném stavu. Městské části se dosud podařilo opravit například pavilon, Viniční altán a přilehlé vinice, vinný sklípek a vstupní brány. V loňském roce skončila rekonstrukce umělé jeskyně, takzvané Grotty.

Obnovu Gröbeho vily a Dolní Landhausky v minulosti zaplatil investor, který má od městské části obě významné budovy v zahradě dlouhodobě pronajaté. Oba historické domy jsou po většinu roku pro veřejnost uzavřeny, uvedený investor je využívá ke svým potřebám.

Tagy: léto opravy

Zdroje: ČTK