Google zvýšil čtvrtletní zisk, akcie stouply na rekordní maximum

- Aktuality autor: Sebastian Kantor

Čistý zisk amerického internetového gigantu Google ve třetím čtvrtletí stoupl o 36 procent na téměř tři miliardy dolarů (56 miliard Kč). Oznámila to v noci na dnešek firma. Akcie podniku se po zveřejnění výsledků vyšplhaly na rekordní maximum. 

Logo Google

Logo Google,zdroj: Archiv

Google podle agentury Reuters těží z rozšiřování mobilních a zahraničních aktivit. Celkové tržby společnosti, která je největším internetovým vyhledávačem na světě, vzrostly o 12 procent na 14,9 miliardy dolarů. 

Čtvrtletní výsledky zmírnily obavy investorů ohledně poklesu cen, za které Google prodává reklamu. "Očekávání stran zisků byla trochu umírněná," upozornil analytik Kerry Rice ze společnosti Needham & Co. "Dosáhli toho, co bylo zapotřebí, aby udělali dojem na investory," dodal. 

Akcie společnosti po zveřejnění výsledků posílily o osm procent na 959,65 dolaru. V uplynulých třech měsících přitom mírně oslabily poté, co výsledky za předchozí čtvrtletí ukázaly pokračující pokles cen reklamy. 

Google podle analytiků trápí stále větší zájem spotřebitelů o používání internetu prostřednictvím mobilních přístrojů, tedy chytrých telefonů a tabletů. Kvůli menší obrazovce přístrojů je zde reklama levnější než u tradičních osobních počítačů a laptopů. 

Průměrná cena za reklamu, tedy cena za kliknutí, se ve třetím čtvrtletí snížila o osm procent. Pokles tak vykázala již osmé čtvrtletí za sebou. "Klíčové je, že pokles příjmů za jedno kliknutí je více než kompenzován růstem objemu reklamy," upozornil nicméně analytik Ronald Josey z makléřské společnosti JMP Securities. 

Tagy: Google

Zdroje: ČTK