Génius slova a vyprávění, spisovatel Bohumil Hrabal, by oslavil 100. narozeniny

- Magazín autor: Lucie Hyblerová

Spisovatel Bohumil Hrabal, který se narodil před 100 lety, 28. března 1914 v Brně, se proslavil zejména magickým vypravěčstvím a nevšedním pozorovacím talentem. Mistr "pábení" a "pohledu na člověka zdola" byl již za svého života vedle Milana Kundery světově nejznámějším českým prozaikem a jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků. Spisovatel zemřel při krmení holubů v roce 1997 po pádu z okna v pátém patře ortopedické kliniky nemocnice na Bulovce. 

Bohumil Hrabal

Bohumil Hrabal,zdroj: isifa/Lidové Noviny/Ondřej Němec

Doktor práv, který léta pracoval v dělnických profesích jako dělník, výpravčí či obchodní cestující, přivedl do literatury hrdiny, které nazýval pábitelé. Dlouho psal tzv. do šuplíku, první kniha, povídkový soubor Perlička na dně, mu vyšla v jeho takřka padesáti letech v roce 1963. A hned si získal čtenáře i kritiky. Následovala další díla, například Pábitelé, Taneční hodiny pro starší a pokročilé, Ostře sledované vlaky. Kvůli omezenému publikačnímu prostoru mu ale v dalších letech vycházela řada knih v zahraničí nebo v samizdatech. Například slavný román Obsluhoval jsem anglického krále z roku 1971 vyšel v Česku oficiálně až v roce 1989.

Po roce 1989 se jeho díla prodávala ve velkých nákladech, on sám se zaměřil na psaní těžko zařaditelných textů, stojících na pomezí umělecké publicistiky a básnické prózy (Listopadový uragán). Poetický svět Hrabalových knih přitahoval i dramatiky a filmové tvůrce. Jeho téměř dvorním režisérem se stal Jiří Menzel (Skřivánci na niti, Postřižiny či Slavnosti sněženek). Menzelův film Ostře sledované vlaky získal dokonce v roce 1968 Oscara. 

Tagy: výročí spisovatel

Zdroje: ČTK