Generální stávka v Řecku: Střety demonstrantů s policií

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Řecká policie ve středu použila slzný plyn proti demonstrantům, kteří před parlamentem v Aténách protestují proti plánovaným vládním úsporným krokům. Demonstranti házeli vším, co měli po ruce, po poslancích, kteří přijížděli na zasedání, kde se o vládním plánu začne jednat.

Demonstranti se pokoušeli zabránit poslancům ve vstupu do budovy. Demonstrace v Aténách i jinde doprovázejí čtyřiadvacetihodinovou generální stávku vyhlášenou rovněž na protest proti vládnímu plánu. 

Letecká doprava funguje

Stávka se podle agentury AFP výrazně projevila ve státní správě, v městské, železniční a námořní dopravě a v obchodě. Letecká doprava funguje. Mluvčí Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tomio Okamura sdělil, že pobyt českých turistů v Řecku zatím stávka nenarušuje. 

Na ústředním náměstí Syntagma před parlamentem se podle agentury AP shromáždilo asi 20 tisíc lidí, Reuters píše o "desetitisících". Incidenty vypukly, když začali přijíždět poslanci. Podle AP šlo o srážky s malými skupinami demonstrantů. Organizátoři protestů předem hlásili, že se budou snažit vyvarovat násilí. 

Náměstí, kde už tři týdny táboří odpůrci vládních opatření, je zaplaveno řeckými vlajkami a transparenty. Na některých z nich je heslo španělských republikánů z dob občanské války No pasarán (Neprojdou). Na adresu vlády se ozývají výkřiky "Zloději! Zrádci! Kam se poděly peníze?" 

Záchrana od MMF a EU

Policie postavila na přístupech k parlamentu zátarasy a zablokovala - i pro chodce - také některé ulice kolem něho. U budovy jsou desítky policejních aut. 

Na programu jednání poslanců je zákon o rozpočtu a nové úsporné kroky, které Řecku naordinovali jeho věřitelé - Evropská unie a Mezinárodní měnový fond. Ti teď jednají o možnosti poskytnout Řecku druhý záchranný balík. Loňská první půjčka 110 miliard eur, která byla provázena prvním úsporným plánem, totiž nestačila na záchranu země před bankrotem. 

Plán, který parlamentu předkládá vláda socialisty Jorgose Papandrea, má během pěti let vést k uspoření 28,4 miliardy eur. Předpokládá také prodej státních firem za 50 miliard a snížení počtu státních zaměstnanců o pětinu. 

Reformy a úspory připravuje levice, pravice proti

Vládní Panhelénské socialistické hnutí (Pasok) má v parlamentu většinu, což dává Papandreovi naději, že plán bude schválen, ale objevují se v něm trhliny. V úterý z jeho parlamentní frakce jeden poslanec vystoupil s odůvodněním, že vládní politika "propadla"; vládní většina se tak snížila na 155 z 300 křesel. Další poslanec už předtím řekl, že bude hlasovat proti. Opoziční pravicová Nová demokracie je proti plánu. 

Konzervativní list Katimerini napsal, že "Pasok dosáhl svých hranic", a podle levicového Elefterotypia "vláda visí na vlásku". 

Analytici, které cituje Reuters, ale soudí, že vláda se udrží a vládní návrh projde, i když to bude obtížné hlasování. "Nemyslím, že je hodně poslanců Pasoku, kteří by chtěli nést odpovědnost za pád vlády," řekl jeden z nich. 

Pro české turisty populární Řecko

Papandreu se má odpoledne sejít s prezidentem Karolosem Papuliasem. Dopoledne řekl, že stále usiluje o to, aby se kolem úsporných opatření vytvořil konsensus. "I dnes jsem v kontaktu s vůdci ostatních stran," podotkl. 

Tomio Okamura sdělil, že podle průzkumu mezi delegáty českých cestovních kanceláří na řeckých ostrovech, leteckými společnostmi a cestovními kancelářemi nejsou v tomto okamžiku pobyty českých turistů v řeckých letoviscích narušeny. Charterové lety do Řecka a z něho létají podle plánu a konají se i výlety v místě pobytu. 

Řecko je čtvrtá nejpopulárnější česká zahraniční dovolenková destinace. Loni ho navštívilo 367 tisíc českých turistů.

Tagy: stávka Řecko demonstrace

Zdroje: ČTK