Gazprom mění po 12 letech šéfa vývozu. Medveděva nahradí Burmistrovová

- Aktuality autor: Petr Kubec

Státem řízený ruský monopolní vývozce plynu Gazprom mění po dvanácti letech šéfa exportní divize - Alexandra Medveděva nahradí Jelena Burmistrovová, dosavadní členka vedení společnosti. 

"Ambiciózní plány Gazpromu na zahraničních trzích volají po nových strukturálních a funkčních rozhodnutích," uvedl k tomu generální ředitel Gazpromu Alexej Miller.

Rozhodnutí Gazpromu je překvapivé, podle zdrojů z odvětví plynu ale není příliš pravděpodobné, že by podnik Medveděva (58) z funkce odvolal proti jeho vůli. Medveděv toho má na starosti příliš mnoho a celkový dohled nad vývozem si i nadále udrží, řekl agentuře Reuters jeden ze zdrojů.

"Připravovali spolu (Miller a Burmistrovová) dohodu s Čínou a ona k tomu hodně přispěla. Nikdo ho nevyhazuje, zůstává členem vedení se zodpovědností za kontrakty, jednání, ceny a tak dále," řekl další ze zdrojů.

Burmistrovová (43) zahájila kariéru v roce 1992 v nadnárodní společnosti Glencore, která je předním světovým obchodníkem s komoditami. Do vedení Gazprom Export ji podnik jmenoval v roce 2011, na starosti měla vývoz zkapalněného zemního plynu (LNG) a nové trhy.

S Millerem a Burmistrovovou se dnes sešel ruský prezident Vladimir Putin a podle sdělení mluvčího Kremlu všichni tři diskutovali o "východních projektech". Gazprom v květnu podepsal přelomovou dohodu o dodávkách zemního plynu do Číny v objemu 38 miliard krychlových metrů ročně. Kontrakt v hodnotě asi 400 miliard dolarů (osm bilionů Kč) je uzavřen na 30 let.

Někteří analytici poukazují na Medveděvův podíl na problémech Gazpromu na evropském trhu. "Medveděva investoři kritizovali za jeho příliš tvrdou vyjednávací pozici a cenovou politiku vůči klíčovým evropským zákazníkům, zvláště po roce 2008, kdy Gazprom začal v Evropě ztrácet tržní sílu," řekl analytik Alfa Bank Alexandr Kornilov.

"Investoři by byli rádi, kdyby Gazprom vyjednával s důležitými kupci plynu flexibilněji," dodal Kornilov. Evropští klienti si v posledních letech na Gazpromu vynutili v rámci dlouhodobých kontraktů výrazné slevy s ohledem na pokles promptních cen v evropských přístavech.

Tagy: Rusko plyn energetika Gazprom suroviny

Zdroje: ČTK