Gayové jásají: Francie schválila sňatky i adopce pro homosexuální páry

AKTUALIZOVÁNO (aktualizováno: 12. 2. 2013 19:31) - Aktuality autor: Jakub Konečný

Francouzští poslanci dnes schválili vládní návrh zákona, který umožňuje sňatky homosexuálů a adopce dětí páry stejného pohlaví. V dubnu posoudí nový text ještě Senát, ve kterém má levicová vláda také většinu. Proti návrhu, jenž patřil mezi předvolební sliby socialistického prezidenta Françoise Hollandea, se ostře staví pravicová opozice a katolická církev. 

Krásné Francouzky mají radost.

Krásné Francouzky mají radost.,zdroj: Huffington Post

Ve veřejném hlasování se pro zákon podle serveru deníku Le Monde vyjádřilo 329 poslanců, proti jich bylo 229 a deset se zdrželo. 

Výsledek hlasování poslanců se očekával. Předcházely mu ale téměř dva týdny tvrdých a emocemi naplněných debat. Opozice prosazovala v dolní komoře více než 5000 pozměňovacích návrhů. Odpůrci zákona dostali do ulic měst statisíce lidí. Příští velkou demonstraci plánují do Paříže na 24. března. Horní komora začne návrh projednávat 2. dubna. Panuje přesvědčení, že i senátoři přes protesty zákon schválí. 

Francie tak nejspíš ještě letos rozšíří 11 zemí světa, kde jsou sňatky párů stejného pohlaví povoleny. Příslušný zákon již v minulých letech přijaly například Nizozemsko, Belgie, Španělsko, Kanada, Norsko, Švédsko, Portugalsko a Argentina. Homosexuální sňatky jsou povolené také v některých částech Spojených států a Mexika. 

Ve Francii je stejně jako například v Česku již možné registrované partnerství. Manželství by ale zrovnoprávnilo páry stejného pohlaví v širokém spektru rodinného práva a sociálních výhod. 

Jasná většina Francie je pro sňatky

Podle průzkumů je jasná většina Francouzů pro sňatky homosexuálů. Ohledně adopcí dětí páry stejného pohlaví je ale francouzská společnost rozdělena na dva téměř stejné tábory příznivců a odpůrců této praxe. 

"Ať jsme pro, či proti, jde o historický fakt, který odráží pozvolnou evoluci myšlení ve Francii ve všech oblastech, které se týkají těla a postavení lidské osobnosti," uvedl server francouzského týdeníku Le Point. Zavedení sňatků homosexuálních párů a práva na adopce dětí těmito páry přirovnal k milníkům, jakými byla v dějinách země povolení například rozvodů, ženské antikoncepce a potratů. 

"Jsme hrdí, že jsme umožnili republice udělat tak velký krok v právní rovnosti a dotáhnout do konce tento třicetiletý boj," prohlásil dnes mluvčí socialistických poslanců Thierry Mandon. 

Starosvětských tmářů je stále dost

Část francouzské společnosti na podobné změny ale není zjevně ještě připravena. "Otec a matka, to je základ", "Vše se rodí ze vztahu muže a ženy", "Dítě není právo", stálo například na transparentech, které nedávno rozvěsilo po metropoli na 400 pravicových aktivistů. Katolický ústav Civitas v lednu vyzval lidi, aby přišli k budově Národního shromáždění a modlili se proti tomuto "projektu proti přírodě". 

Hollandeova vláda přes vzniklé napětí již chystá další podobnou "revoluční" sociální reformu. Koncem roku by měla předložit návrh zákona o rodině, který by kromě jiného dával párům stejného sexu právo na dítě získané umělým oplodněním. Toto právo mají ve Francii zatím jen heterosexuální páry, jež nemohou mít vlastní děti.

Tagy: Francie budoucnost homosexualita

Zdroje: ČTK