Gašparovič vetoval novelu zákona o hlášení odjezdu do ciziny

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Slovenský prezident Ivan Gašparovič vetoval novelu kontroverzního zákona, který obyvatelům země ukládá povinnost nahlásit úřadům opuštění státu na delší dobu. Oznámila to dnes prezidentská kancelář. Norma po svém schválení parlamentem minulý měsíc vyvolala kritiku veřejnosti a stala se terčem vtipů. 

I v případě, že by poslanci při opětovném projednání materiálu Gašparovičovo veto neprolomili, povinnost nahlašovat úřadům odchod do ciziny na déle než 90 dnů pod hrozbou pokuty v zákoně zůstane. Zmiňovaná novela toto nařízení, které platí od roku 1998, pouze zvýrazňuje. Dosavadní formulace "občan (...) před vycestováním ohlásí tuto skutečnost (...)" parlament změnil na "občan (...) před vycestováním je povinen ohlásit tuto skutečnost (...)".

Gašparovič uvedl, že tuto změnu pokládá v souvislosti s jinými částmi zákona za zmatečnou. Navrhl proto parlamentu, aby ji z novely zákona vypustil. V odůvodnění hlava státu ale poznamenala, že samotné nahlašování odjezdu do ciziny na delší dobu může být ku prospěchu samotného občana. Jde třeba o případy, kdy si Slováci ve vlasti nepřevezmou poštovní zásilku, která se navzdory tomu pokládá za doručenou. Obvykle jde o soudní obsílky, jež jsou doručovány na známou adresu obyvatel na Slovensku.

Nahlašovat odchod ze země se týká tisícovek Slováků, kteří odjeli do ciziny například za studiem nebo za prací. Ministr vnitra Robert Kaliňák tuto povinnost před časem obhajoval se zdůvodněním, že stát má mít přehled o svých občanech. Zároveň ale řekl, že plnění tohoto ustanovení zákona úřady kontrolovat nebudou.

Kaliňák je členem jednobarevné vlády Směru-sociální demokracie premiéra Roberta Fica, která má v parlamentu pohodlnou většinu. Gašparovičovo veto proto dokáže přehlasovat. Opozice v květnu neúspěšně navrhovala, aby parlament kontroverzní ustanovení o hlášení odjezdu do ciziny ze zákona vyškrtnul.

Tagy: Slovensko prezidentské veto

Zdroje: ČTK