Gašparovič ostře kritizoval Maďarsko za novelu o občanství

- Aktuality autor: red

Slovenský prezident Ivan Gašparovič ve čtvrtek v mimořádném vystoupení v rozhlase a televizi kritizoval Maďarsko za přijetí zákona, který zjednodušuje získání maďarského občanství.

Zároveň obhajoval postup slovenské vlády a parlamentu. Ten v reakci na krok Budapešti přijal normu, podle které slovenští občané, kteří získají občanství jiné země, až na výjimky přijdou o občanství slovenské. Vyzval slovenské Maďary, aby o maďarskou státní příslušnost nežádali. 

Gašparovič vystoupil den poté, co poslanci v Budapešti a následně i jejich kolegové v Bratislavě přijali sporné novely upravující podmínky pro získání nebo ztrátu občanství. Nově pro obdržení maďarských dokladů postačí znalost maďarštiny a maďarský původ. Slovensko naopak dvojité občanství omezilo.

Na více než pětimilionovém Slovensku žije asi půl milionu etnických Maďarů, a citlivé národnostní otázky tak tradičně vyvolávají napětí mezi Budapeští a Bratislavou. 

"Politická reprezentace v Maďarsku se vydává na historicky nebezpečnou cestu. Ignoruje dobré evropské mravy, popírá zásady mezinárodního práva, uzavírá se do kruhu politického sebeklamu, nerespektuje literu, ducha i mechanismy podepsaných dvoustranných i mnohostranných smluv," prohlásil Gašparovič. 

Budapešti vytkl, že odmítla jednat s představiteli slovenské vlády a že normu přijala bez konzultací. Odsouhlasení zákona v maďarském parlamentu totiž předcházely nabídky Slovenska na dvoustranné jednání, Budapešť je však odmítla. 

Maďarský parlament schválil spornou novelu krátce před 90. výročím Trianonské smlouvy, kterou bývalé Uhersko přišlo po první světové válce o rozsáhlá území. Nejsilnější maďarská strana Fidesz také navrhla, aby se výročí Trianonu z roku 1920 stalo Dnem národní sounáležitosti. "Spojení dvojího občanství s otvíráním Trianonu je to nejnebezpečnější rozhodnutí, jaké mohla evropská země po druhé světové válce přijmout," varoval Gašparovič. 

Hlava státu krátce před červnovými volbami na Slovensku obhajovala odpověď slovenské vlády a parlamentu v podobě odvetného zákonu. "Naší snahou bylo předejít problémům, které tento jednostranný akt s účinky přesahujícími hranice Maďarska může způsobit slovenským občanům, dvoustranným slovensko-maďarským vztahům i politické atmosféře zejména ve středoevropském regionu," řekl Gašparovič. 

Prezident v závěru vystoupení vyzval Maďary žijící na Slovensku, aby se o maďarskou státní příslušnost neucházeli. "Maďarská úprava zákona o dvojím občanství v ničem nezvýší kvalitu vašeho života. Spíše přináší do našich domovů napětí z necitlivého přístupu nastupující maďarské politické reprezentace ke Slovensku," upozornil. 

Mimořádná vystoupení předních představitelů Slovenska nebyla za současné vlády běžná. Prezidentův projev ale přišel jen několik týdnů po nečekaném televizním proslovu premiéra Roberta Fica, který občanům vysvětloval plán Evropské unie na zlepšení dluhové situace Řecka.

Tagy: Slovensko Maďarsko gašparovič

Zdroje: ČTK