Gasparovič odvolá kabinet a jmenuje novou vládu. Úřednická vláda je ve hře

- Aktuality autor: Michal Polák

AKTUALIZOVÁNO. Dosluhující slovenská vláda premiérky Ivety Radičové nezůstane v úřadu do březnových předčasných parlamentních voleb. Prezident Ivan Gašparovič dnes oznámil, že její kabinet odvolá a následně jmenuje novou vládu. Předtím se uskuteční jednání lídrů politických stran, hlava státu nevyloučila ani úřednickou vládu.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Povinnost odvolat vládu vyplývá pro prezidenta z ústavy. Gašparovič ale uvedl, že dosavadní kabinet by mohl pověřit výkonem funkcí do voleb jen tehdy, pokud by vláda sama podala demisi. To se nestalo.

Vláda premiérky Radičové padla poté, co při prvním hlasování o záchranném fondu eurozóny EFSF v úterý nezískala důvěru parlamentu. Posílení pravomocí EFSF sněmovna schválila v opětovném hlasování ve čtvrtek s pomocí hlasů opozičního Směru-SD výměnou za vypsání nových voleb.

"Musím odvolat vládu a jmenovat novou," řekl Gašparovič novinářům po schůzce s dosluhující premiérkou. Ústavní právník a poslanec křesťanských demokratů (KDH) Radoslav Procházka uvedl, že ústava jiný postup hlavě státu neumožňuje. Radičová se k setkání s prezidentem nevyjádřila.

Řešení vládní krize

Další posun v řešení vládní krize se očekává po setkání šéfů parlamentních stran, které Gašparovič svolal na pondělí. Nový kabinet, který zemi dovede do předčasných voleb, bude muset požádat parlament o vyslovení důvěry. Zatím ale zůstává v úřadu Radičová; ústava neukládá prezidentovi žádnou lhůtu, do kdy má premiérku a ministry odvolat.

Novou vládu by se mohla pokusit vytvořit trojice vládních stran SDKU-DS, KDH a Most-Híd bez dosavadního koaličního partnera SaS, jenž záchranný fond eurozóny EFSF nepodpořil. Nová vládní sestava by ale v parlamentu byla odkázána na podporu opozičních sociálních demokratů expremiéra Roberta Fica nebo liberálů Richarda Sulíka, obě strany to ale odmítly. To by zkomplikovalo už samotný nástup nového kabinetu.

"Podporu SaS vláda tří pravicových stran mít nebude," řekl Sulík pro dnešní vydání Hospodářských novin. "Do 10. března 2012 budeme zásadní opoziční stranou. Nemůžeme a ani nechceme nést odpovědnost za současný stav," řekl odpoledne před novináři šéf Směru-SD Robert Fico. Předseda nejsilnější parlamentní strany za nejvhodnější řešení pokládá setrvání stávajících ministrů v úřadu, vznik úřednické vlády označil za nemožný.

Vláda odborníků novinkou

Gašparovič, který se předčasně vrátil z návštěvy asijských zemí, se dnes setkal také s Ficem a s šéfem křesťanských demokratů Pavolem Hrušovským, který se stal novým šéfem parlamentu. Hrušovský po schůzce neuvedl, kterou z možností řešení vládní krize upřednostňuje.

Podobnou politickou zápletku země od rozpadu Československa ještě nezaznamenala. Slovensko sice už má zkušenosti s předčasnými volbami, vláda sestavená z odborníků však na rozdíl od Česka zemi ještě nevedla. Ta by podle Gašparoviče přicházela v úvahu, pokud by se politické strany nedohodly na novém kabinetu.

Politická krize by mohla ohrozit ambice země ozdravit státní finance, což by podle agentury Standard and Poor's mohlo vést až ke snížení ratingu Slovenska. Ministerstvo financí navíc připravuje novou prognózu, která patrně znovu zhorší výhled růstu exportně orientované ekonomiky a současně také příjmy státu z daní.

Zdroje: ČTK