Gajdůšková: Zeman má Sobotku po doručení smlouvy ihned jmenovat

- Aktuality autor: Jakub Konečný

Až šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka prezidentu Miloši Zemanovi doručí podepsanou koaliční smlouvu a nominace na ministry, měla by ho hlava státu neprodleně jmenovat premiérem, řekla místopředsedkyně ČSSD Alena Gajdůšková po dnešním jednání grémia strany, které se vedle vzniku koaliční vlády zabývalo i výběrem lídra do jarních evropských voleb.

Alena Gajdůšková (ČSSD)

Alena Gajdůšková (ČSSD),zdroj: isifa/MAFRA/MAFRA - PETR TOPIČ

"Já si myslím, že jakmile pan předseda Sobotka skutečně doručí podepsanou koaliční smlouvu a i ten návrh nominací na ministry, tak pan prezident by měl neprodleně už ho jmenovat premiérem, protože pokud to pan prezident bude ještě oddalovat, tak to bude on, kdo bude zdržovat ustavení nové vlády, na kterou celá země čeká," nechala se slyšet Gajdůšková, podle níž je třeba řešit řadu problémů, například v resortu práce a sociálních věcí.

Sobotka, který dnes spolu s předsedy hnutí ANO a lidovců Andrejem Babišem a Pavlem Bělobrádkem podepíše koaliční smlouvu, by měl jeden z originálních dokumentů Zemanovi přinést v tomto týdnu. Termín schůzky zatím není podle Hradu, ani ČSSD stanoven. Sobotka již dříve vyjádřil očekávání, že ho Zeman do funkce jmenuje začátkem ledna.

Zatím naposledy předseda sociální demokracie hlavu státu navštívil v pátek, kdy mu představil předběžné nominace na ministry. Podle členů nejužšího vedení ČSSD oslovených ČTK nebylo jednání s prezidentem tak konfrontační, jak spekulují některá média. "Je možné, že pan prezident se k některým jménům vyjádřil možná s větším, nebo menším pochopením, ale z informace pana předsedy jsem rozhodně nenabyl dojmu, že by tam došlo k nějakému střetu," uvedl šéf stranických poslanců Roman Sklenák.

Pocit, že by s nominacemi měl Zeman velký problém, nemá po dnešním grémiu ani místopředseda ČSSD Milan Chovanec, podle něhož Sobotka s prezidentem rozebral určitou strategii, která bude mít nějaké "podpůrné kroky". O co jde, upřesnit nechtěl.

Sobotka již dříve uvedl, že pokud by Zeman některé kandidáty bez vážných důvodů odmítl jmenovat, bude si za nimi koalice stát. Připomněl také možnost kompetenční žaloby k Ústavnímu soudu. Spekulace o tom, že o jejím podání uvažuje Senát, dnes popřel šéf horní komory Milan Štěch. "Zatím se nic nezvažuje, to jsou spíše dohady médií. My věříme, že se to obejde bez nějakých následných kroků," řekl.

Vedle otázek souvisejících s příští vládou dnes nejužší vedení ČSSD probíralo i přípravu strategie, rozpočtu a kandidátní listiny pro volby do Evropského parlamentu. Podle některých členů grémia by Sobotka jméno lídra pro tyto volby mohl oznámit již dnes. V minulosti se ve straně v souvislosti s vedením kandidátky hovořilo především o senátoru Jiřím Dienstbierovi a expremiérovi Vladimíru Špidlovi. Dienstbier je ale podle všeho kandidátem na ministerský post a Špidla má příštímu premiérovi dělat šéfporadce.

 

Tagy: povolební vyjednávání

Zdroje: ČTK