Gabonští muži objevují kouzlo salónů krásy. Chtějí vypadat jako boháči

MAGAZÍN - Magazín autor: pal

Tráví hodiny v salónech krásy a za péči o svůj zevnějšek dávají měsíčně v přepočtu přes pět tisíc korun. Gabonští muži objevují kouzlo zkrášlujících procedur. Chtějí se líbit ženám, které prý mají rády upravené a elegantní muže a zároveň je to pro ně vyjádřením určité společenské prestiže.  

Gabonští muži o sebe nechají rádi pečovat a rádi za to utrácejí velké peníze. Ilustrační foto

Gabonští muži o sebe nechají rádi pečovat a rádi za to utrácejí velké peníze. Ilustrační foto,zdroj: ThinkStock

Manikérka s pomocí kleštiček odstraňuje Yunesovi Tubadimu kůžičku na nehtech, leští je a přidává výživný olej. Třicetiletému Yunesovi se tak dostává v hojné míře všeho, či téměř všeho. "Jenom ne žádný lak, to je jen pro ženy," podotýká s úsměvem a dodává, že chce zůstat "mužný".

Mužská krása už není v Gabonu tabu

Yunes pravidelně navštěvuje institut Masculin v luxusní čtvrti gabonské metropole Libreville, který jde s dobou a je vyhrazen výhradně mužům.

"Mužská krása už není tabu," vysvětluje Eliane Mboulouová, šéfka tohoto institutu, který se otevřel před třemi lety a skutečně si nemůže stěžovat na nedostatek klientely.

"Zpočátku k nám muži chodili jen k holiči, ale dnes mnozí z nich neváhají a dávají si dělat manikúru a pedikúru, někteří dokonce vyžadují péči o obličej," prohlašuje.

Dvacetiletý Paguy neváhá zaplatit v přepočtu asi 800 Kč, aby získal zářivou pleť. "Pěkně si tady pohovím," libuje si mladík ležící na ručníku s krémem naneseným na tváři.

"Kosmetička je velmi důkladná, ale každý její dotek je velmi jemný, nemám žádné nepříjemné pocity," dodává.

Bohatí klienti utrácejí tisíce za péči o sebe

Movitá klientela, k níž patří i vysoký státní úředník Jonas, vydává v přepočtu až 5400 Kč měsíčně za kosmetickou péči a výrobky, jako jsou krémy či holicí potřeby.

"Je to pro nás charakteristické: našinci si všímají drobných detailů a oblékání. A pak, žijeme v moderním světě," říká.

Salonů krásy je v metropoli čím dál tím více. A tam, kde dříve klientelu tvořily výhradně ženy, přichází v posledních několika letech stále více mužů, vysvětlují v dalším salonu Esthetic House.

Čím dál tím více gabonských mužů si může péči o sebe dovolit

Tento jev se netýká jen bohatých mužů. Je příznačný i pro rodící se střední třídu, přestože je omezena.

 Podle Africké rozvojové banky patří dnes, po dvou desetiletích ekonomického růstu na kontinentu, do této kategorie třetina Afričanů.

Podle banky patří ke střední třídě 37 procent gabonské populace. V metropoli nechybí známky bohatství, ať už jde o nejnovější typy mobilních telefonů nebo luxusní vozy.

Vnější zdání však někdy zakrývá krutou skutečnost. "Někteří muži, které ve městě potkáváte v elegantním obleku a v pěkných botách, žijí v chýších z plechu bez vody a elektřiny. Gabonci ze sebe rádi něco dělají," říká mechanik Bruno.

Důkazem toho, že mužská krása není výsadou bohatých, je to, že se manikúra a pedikúra často dělají na chodníku, za řevu klaksonů. Na křižovatce v chudinské čtvrti Rio v Librevillu čeká na své zákazníky tucet malých pestrých slunečníků.

Student Lesly si každé dva týdny nechává dělat nehty v přepočtu za 800 Kč. "U muže to je normální, je to otázka čistoty: když jdu po ulici, nechci, aby se lidé dívali na mé špinavé nohy," říká.

Několik kroků dále si mladá žena nechává lepit umělé nehty od muže. Trésor Matondo přišel ze sousedního Konga před 13 lety. "Tady v Gabonu se málokdy vidí, že by muž dělal manikúru a pedikúru, ale u nás v Kongu to dělají hlavně muži," říká.

Tagy: zahraničí péče o pleť zajímavosti a kuriozity zdraví a životní styl

Zdroje: ČTK