Füle: Za Prahu v komisi lobbovat nemůžu

- Aktuality autor: red

Nový český eurokomisař Štefan Füle hodlá z Prahou intenzivně komunikovat, lobbovat za ni v Evropské komisi či přijímat od ní nějaké instrukce však nebude.

Vyplynulo to z jeho slov krátce poté, co Evropský parlament výraznou většinou schválil nový sbor komisařů.

Füle se tím jen drží unijních norem. Eurokomisaři jsou totiž na jejich základě nezávislí na zemích, které je do Bruselu vysílají. To opakovaně připomněl i staronový šéf Evropské komise José Barroso.

"Jsou to dvě věci. Jedna je komunikovat s Prahou, se zemí, která vás do komise vyslala, a druhá věc je přijímat instrukce od takové země, provádět jejím jménem nějaký lobbing," řekl Füle. "Pokud se jedná o to druhé, tak to je ta nezávislost, o které mluvil předseda EK, že žádný člen by neměl takovéto instrukce přijímat," doplnil.

"Jsem komisařem z České republiky a tohle je něco, co mi členství v Evropské komisi a veškerá ta nezávislost, která k tomuto postu patří, samozřejmě nikdy nevezme," dodal však také Füle.

Podporu nové Evropské komisi, jejímž bude bývalý český ministr pro evropské záležitosti členem, nakonec přímo vyjádřila jen polovina z 22 českých europoslanců. Všech devět členů za ODS se totiž zdrželo a dva ze čtyř českých komunistických poslanců hlasovalo proti. Pro byli zbylí dva komunisté, dva lidovci i sociální demokraté, kteří mají v evropském zákonodárném sboru sedm zástupců.

"Musím akceptovat rozhodnutí té části našich poslanců Evropského parlamentu, kteří se tak rozhodli," podotkl Füle. Zdůraznil ale, že to nechápe tak, že by tím vyjadřovali osobní názor vůči němu. "Samozřejmě při dotazech od mých kolegů na míru takové podpory ze strany českých poslanců se takové věci trochu složitě vysvětlují," dodal.

Evropská komise podle něj začne fungovat od středy. Sám Füle hned první den bude s europoslanci diskutovat o několika věcích, které se týkají jeho portfolia v komisi - tedy oblasti rozšíření EU. Debatovat bude o zprávách k Chorvatsku, Turecku a Makedonii i situaci na Ukrajině.

Tagy: Praha Brusel europarlament Füle

Zdroje: ČTK