Fukušimu sužují plameny a radiace, vláda evakuuje personál

- Aktuality autor: red

Dalším požárům v japonské elektrárně Fukušima 1 má zabránit kyselina boritá preventivně distribuovaná z vrtulníků, informovaly o tom tiskové agentury. Během 24 hodin zde hořelo již dvakrát.

Placeholder

Placeholder,zdroj: Archiv

Nový oheň vzplál v reaktoru 4 v úterý kolem 22:00 hodiny SEČ . Do boje s plameny byli nasazeni hasiči, požár patrně způsobila exploze vodíku. S jadernou krizí se Japonsko potýká od pátku, kdy zemi zasáhlo ničivé zemětřesení a přívalová vlna cunami.

Nad elektrárnou podle videozáznamů televizní stanice NHK v důsledku požáru stoupala hustá kouřová mračna, přes která nebylo budovu reaktoru téměř vidět.

V úterý začalo poprvé v nádrži s vyhořelým palivem v reaktoru 4 hořet poté, co jadernou elektrárnou otřásly výbuchy, které zasáhly druhý a čtvrtý reaktor. Tento požár způsobil únik radioaktivity přímo do ovzduší, a to v množství potenciálně nebezpečném pro pozdější vznik rakoviny a změny v genetickém kódu.

Na místě je už jen 50 zaměstnanců

Ve stěně vnější budovy reaktoru 4 jsou nyní dvě díry o velikosti asi osmi čtverečních metrů. Také v reaktorech 5 a 6 stoupla teplota, zatím jen mírně.

Z elektrárny bylo evakuováno 750 pracovníků a na místě působí jen asi 50 lidí, kteří jsou vystavení zvýšenému riziku radiace. V okolí reaktorů bylo naměřeno záření v hodnotách, jež by u ozářených osob později mohly způsobit vznik rakoviny.

Kjódó uvedla, že v částech elektrárny byla naměřena radiace 400krát vyšší, než je roční povolený limit. Podle Mezinárodní agentury pro atomovou energii ale úroveň radiace v elektrárně po počátečním prudkém zvýšení opět klesla. V okruhu 30 kilometrů od Fukušimy 1 zavedly úřady bezletovou zónu.

Nebezpečí Černobylu prý zatím nehrozí

Kjódó také sdělila, že jižně od postižené elektrárny byly naměřeny hodnoty radiace až stokrát vyšší než normálně. Tyto hodnoty prý mohou představovat nebezpečí, pokud by jim lidé byli vystaveni dlouhou dobu, zdaleka ale nejsou smrtelné.

Podle Reuters se zdá, že současná jaderná krize je horší než nehoda americké atomové elektrárny Three Mile Island v roce 1979. Ta dosáhla pátého stupně na sedmibodové škále MAAE pro posuzování poruch a havárií jaderných zařízení. Také francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN) hovoří o stupni číslo šest. Katastrofa v Černobylu se jako jediná řadí na sedmý stupeň. K ní má prý situace ve Fukušimě 1 stále daleko.

Tagy: radiace Fukušima

Zdroje: ČTK