Fukušima ovlivní dostavbu Temelína, říká Gandalovič

- Aktuality autor: Jakub Procházka

Havárie jaderné elektrárny v japonské Fukušimě bude mít podle nastupujícího českého velvyslance v USA Petra Gandaloviče určitě vliv na soutěž o dostavbu jaderné elektrárny v Temelíně.

Gandalovič to řekl ve středu v diskusi s americkým velvyslancem v ČR Normanem Eisenem. Uvedl také, že Spojené státy by měly "zaplnit prostor", který před několika lety vznikl zrušením jejich plánů na výstavbu radaru systému protiraketové obrany v České republice. 

Americká firma Westinghouse patří spolu s francouzskou Arevou a konsorciem v čele s ruským Atomstrojexportem mezi vážné uchazeče o zakázku na dostavbu Temelína. Po ničivém březnovém zemětřesení v Japonsku, které vážně poškodilo jadernou elektrárnu ve Fukušimě, začaly některé evropské země včetně Německa přehodnocovat svou jadernou politiku. 

Zmocněnec české vlády pro dostavbu temelínské elektrárny Václav Bartuška nedávno poznamenal, že změna německé energetické politiky způsobená plánovaných odklonem země od využívání jaderné energie je skutečnost, kterou musí Česko respektovat a přizpůsobit se jí. 

Američané nechť zaplní "prostor po radaru"

 Japonské neštěstí podle něj také oddělilo státy, které o výstavbě nových bloků jaderných elektráren jen uvažovaly, jako jsou Polsko, Litva nebo Itálie, od těch, které mají konkrétní plány. 

Gandalovič v debatě s Eisenem také uvedl, že americká strana by měla znovu zaplnit prostor opuštěný poté, co nová administrativa prezidenta Baracka Obamy zrušila plány na výstavbu prvku protiraketové obrany v ČR. 

Plány, podle kterých měl v ČR stát radar globálního protiraketového štítu, byly opuštěny v roce 2009. USA nabídly ČR zapojení do jeho nové podoby, místo radaru by však v ČR mohlo být jen středisko pro zpracování dat.

Tagy: dostavba Temelín Fukušima elektrarna

Zdroje: ČTK